Nowe powieści Oates, Oza, Kundery, kolejny tom "Mojej walki" Knausgarda, nowe tomiki wierszy Lipskiej i Rymkiewicza to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na Warszawskie Targi Książki, które odbywać się będą w dniach 14-17 maja na Stadionie Narodowym.
„Przeklęci” Joyce Carol Oates (Rebis) to najnowsza powieść kanadyjskiej pisarki od lat wymienianej wśród kandydatów do literackiego Nobla. Powieść rozgrywa się w pierwszych latach XX stulecia, w Princeton w stanie New Jersey. To spokojne miasteczko uniwersyteckie nawiedzone zostaje przez tajemniczą klątwę, która prowadzi do śmierci kilku osób.
W "Judaszu" (Rebis) Amos Oz pisze o zdradzie i wierności, obłędzie i racjonalizmie w dziejach Żydów oraz w relacjach pomiędzy zwaśnionymi narodami i religiami. Jego rozważania ogniskują się wokół postaci Judasza Iskarioty, który, zdaniem autora, odgrywa kluczową rolę we wszystkich żydowskich polemikach z chrześcijaństwem od starożytności aż po czasy nowożytne.
Nowością jest też drugi z pięciu tomów "Mojej walki" Karla Ove Knausgarda (Wydawnictwo Literackie). Norweski pisarz, który tematem literackim uczynił swoje własne życie, w pierwszym tomie pisał o relacjach z ojcem. Tom drugi poświęcony jest związkom z kobietami, małżeństwu i wychowywaniu dzieci.
"Szczygieł" Donny Tartt (Znak), powieść uhonorowana m.in. Pulitzerem, to opowieść o obrazie, który zmienia życie człowieka. Bohater powieści, cudem uratowawszy się z wybuchu, z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. „Szczygieł" początkowo jest dla niego bezcennym skarbem, z czasem sprowadza go do podziemia handlarzy sztuką i świata przestępców.
Najnowsza powieść Milana Kundery to "Święto nieistotności" (WAB), której bohaterowie starają się zmierzyć z rzeczywistością. Ramon ma obsesję młodości, Alain bez przerwy rozmyśla o kobietach, Charles poszukuje aniołów, a aktor Caliban – publiczności. Każdy z nich zastanawia się nad własnym życiem i ocenia, że w ogólnym rozrachunku niewiele ważnego się w nim wydarzyło.
"Hotel Finna" Jamesa Joyce'a (W.A.B.) to dziesięć opowiadań, które odnalazł w archiwum pisarza badacz Danis Rose. "Ten zbiór szkiców literackich stanowi etap przejściowy między +Ulissesem+ a ostatnią powieścią irlandzkiego pisarza, +Finneganów trenem+. Niepublikowane nigdy wcześniej szkice można zatem czytać zarówno jako samodzielne i oryginalne utwory, dzięki którym czytelnik zanurza się w historii, lecz również jako wstęp do +Finneganów trenu+, ostatniej powieści Joyce’a, będącej jego opus magnum" - zapowiada wydawca.
Marek Krajewski, twórca serii słynnych kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim w swojej najnowszej książce "Umarli mają głos" (Znak) pozostał w kręgu pisania o zbrodniach i przestępstwach, choć tym razem prawdziwych. Książka powstała we współpracy z Jerzym Kaweckim, biegłym sądowym z wieloletnim doświadczeniem, który opowiedział Krajewskiemu o niektórych śledztwach. Wspólnie opisali 12 zbrodni, które wydarzyły się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat we Wrocławiu i okolicach.
"Czytnik linii papilarnych" to tytuł nowego tomiku wierszy Ewy Lipskiej, pierwszego od czasu wydanego pięć lat temu "Pogłosu". "Ewa Lipska znajduje w konkretnych sytuacjach, często z pozoru błahych, punkt zaczepienia – wyrwę uniwersalizującą jej spostrzeżenie. Dzięki nieoczywistemu detalowi ujawnia w codzienności dodatkowy, zaskakujący wymiar" - zapowiada Wydawnictwo Literackie.
"Koniec lata w zdziczałym ogrodzie" Jarosława Marka Rymkiewicza (Sic!) to tom wierszy nawiązujący do oktostychów Jarosława Iwaszkiewicza. Splatają się w nich życie ogrodu w Milanówku, spotkania poetów w kawiarni "Kuchcik" na Nowym Świecie, śmierć Koszałka Opałka, pogrzeb generała Jaruzelskiego, rodzinne opowieści, własne marzenia senne.
Anna Herbich, po „Dziewczynach z powstania”, opublikowała ostatnio kolejna książkę - „Dziewczyny z Syberii” (Znak). Autorka w swoich książkach odsłania inną twarz wojny, opisywanej zwykle z perspektywy polityków i żołnierzy. Opowiada o losach kobiet, walczących o przetrwanie i przetrwanie swoich rodzin w syberyjskim zimnie, pracując niewolniczo w sowieckich łagrach.
"Budowanie Polski Ludowej. Robotnicy a komuniści 1945-1950" Padraica Kenneya (WAB) zdobyła nagrodę ASEEES Orbis Book Prize przyznawaną dla najlepszej książki roku o tematyce polskiej. Irlandzki historyk pokazuje, że, chociaż reżim komunistyczny wprowadzono w Polsce odgórnie, to na jego charakter i specyfikę, zwłaszcza w latach 1945-1950, ogromny wpływ mieli nie tylko komunistyczni decydenci, lecz także robotnicy. I właśnie z perspektywy zwykłych ludzi, w szczególności robotników, Kenney stara się opisać doświadczenie nowego ustroju rzekomej sprawiedliwości społecznej.
„Gdzie ci mężczyźni?” to nowa książka znanego amerykańskiego psychologa Philipa Zimbardo poświęcona kondycji współczesnych młodych mężczyzn i o tym, która płeć zasługuje dzisiaj na miano „słabej”. Książkę opublikowało PWN, a autor będzie gościem Warszawskich Targów Książki.
W książce "Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian" (Czarne) Shereen El Feki - dziennikarka o egipskich korzeniach - próbuje zgłębić kulturowy fenomen arabskiej seksualności. Rozmawia z badaczami, przywódcami duchowymi, ale przede wszystkim - arabskimi kobietami, których wyznania są świadectwem nieuchronnych zmian społecznych i obyczajowych, które dokonują się w świecie islamu.
Autor książki "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich", Marcin Kołodziejczyk, zagląda do mieszkań sąsiadów, siada na ławce w parku, w poczekalni, pubie. Z podsłuchanych rozmów na korytarzu, na balkonie i przy świątecznym stole tworzy portrety – typy mieszkańców wielkich miast: przyjezdnych i autochtonów, z pokolenia przedwojennego i tych najmłodszych. Piętnaście opowieści, które składają się na Dysforię przedstawiają ludzi w różnych „miejskich fazach życia”, ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowieka. Książkę opublikowała Wielka Litera.
Gościem honorowym targów będą wydawcy z Francji. Targi odwiedzi też Erik-Emmanuel Schmitt, jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy.(PAP)
aszw/ mhr/