Intymny dziennik Gombrowicza "Kronos", zbiór zabaw literackich Szymborskiej "Błysk rewolwru", nowe książki Rymkiewicza, Springera, Pazińskiego to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek Warszawskie Targi Książki.
Zapowiadany przez Wydawnictwo Literackie jako "sensacja literacka roku" intymny dziennik Witolda Gombrowicza "Kronos", odsłaniający przed czytelnikiem życie prywatne autora "Ferdydurke", trafi do księgarń dopiero 23 maja, ale goście Warszawskich Targów Książki będą go mogli kupić kilka dni wcześniej. Pojawi się też szansa na opatrzenie "Kronosa" autografem Rity Gombrowicz, która będzie gościem targów.
Nowością jest też "Błysk rewolwru" (Agora) - zbiór zabaw literackich Wisławy Szymborskiej zawierający m.in. nieznane dotąd limeryki, epitafia, moskaliki oraz inne zabawy literackie z rysunkami i zdjęciami poetki. Perełką książki jest tytułowy "Błysk rewolwru" - romans kryminalny. Dzieło to – najprawdopodobniej pierwsza proza przyszłej noblistki – spoczywało dotąd na dnie szuflady. Odnalezione i uporządkowane przez Michała Rusinka, sekretarza poetki, opatrzone wstępem naukowym Bronisława Maja, publikowane jest po raz pierwszy.
Zapowiadany przez Wydawnictwo Literackie jako "sensacja literacka roku" intymny dziennik Witolda Gombrowicza "Kronos", odsłaniający przed czytelnikiem życie prywatne autora "Ferdydurke", trafi do księgarń dopiero 23 maja, ale goście Warszawskich Targów Książki będą go mogli kupić kilka dni wcześniej. Pojawi się też szansa na opatrzenie "Kronosa" autografem Rity Gombrowicz, która będzie gościem targów.
Na targach będzie miała premierę nowa książka Jarosława Marka Rymkiewicza "Reytan. Upadek Polski" (Sic!). Wychodząc od słynnego protestu Tadeusza Reytana na sejmie rozbiorowym 1773 roku Rymkiewicz opowiada o zdradzie, upadku Polski i zakończeniu dziejów I Rzeczypospolitej. Trzy ostatnie książki Rymkiewicza – "Wieszanie", "Kinderszenen", "Samuel Zborowski" – nazywano „trylogią polską”. "Reytan. Upadek Polski" tworzy razem z nimi „tetralogię polską” - zapowiada autor.
Filip Springer, uważany za jednego z najbardziej obiecujących młodych reporterów, autor wielokrotnie nagradzanej książki "Miedzianka. Historia znikania", przedstawi na targach swoją nową książkę "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" (Karakter). To reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, autorów koncepcji Formy Otwartej, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Inną nowością reportażową jest książka Macieja Wasielewskiego "Jutro przypłynie królowa" (Czarne), opowiadająca o społeczności potomków buntowników z Bounty, żyjących od kilku pokoleń na odciętej od świata wyspie.
Piotr Paziński zaprezentuje na targach swoją najnowszą książkę - "Ptasie ulice" (Wydawnictwo Nisza). Laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2012 w czterech nowych opowiadaniach powraca do tematyki znanej z nagradzanego "Pensjonatu", pisze o utraconej tradycji żydowskiej Warszawy, o nieobecności i odchodzeniu bliskich.
"Iksowie" to właśnie przełożona na polski powieść węgierskiego pisarza, laureata nagrody Angelus, Gyorgy Spiro. Powieść rozgrywa się w Polsce na początku XIX wieku, kiedy do Warszawy, po półrocznym pobycie we Lwowie, powraca Wojciech Bogusławski i rozpoczyna bezwzględną walkę o stanowisko kierownika Teatru Narodowego. Gdy w 1981 roku ta powieść ukazała się na Węgrzech, jej autor został w Polsce oskarżony o szarganie naszych świętości narodowych, odebrano mu stypendium i zakazano wjazdu do kraju. Teraz, po ponad trzydziestu latach od węgierskiej premiery, "Iksowie" wreszcie ukazują się po polsku nakładem W.A.B.
Wydawnictwo Literackie wydało właśnie nowy tom opowiadań jednej z najbardziej cenionych kanadyjskich pisarek, Alice Munro, zatytułowany "Drogie życie". Na miłośników ironicznej prozy Martina Amisa czekać będzie na targach jego najnowsza powieść "Lionel Asbo. Raport o stanie państwa" (Rebis). Nakładem Czytelnika wyszła właśnie po raz pierwszy przełożona na polski "Korekta" Thomasa Bernharda, powieść z 1975 roku, jeden z kamieni milowych w ewolucji prozy autora "Wymazywania", inna ciekawa nowość to "Chemia łez" Petera Careya (Wielka Litera) - nowa powieść australijskiego pisarza, jedynego obok J.M.Coetzeego, dwukrotnego laureata Bookera.
Gościem targowym będzie Bernard Minier, francuski pisarz, autor "Bielszego odcienia śmierci"(Rebis), książki uznanej we Francji za Kryminał Roku 2011. Teraz w Polsce ukazuje się jego nowa powieść "Krąg", swoista kontynuacja jego pierwszej książki. Inny autor kryminałów zaproszony na targi to Anders de la Motte, pisarz norweski, były oficer policji, który przyjeżdża na zaproszenie wydawnictwa Czarna Owca. Gościem targów będzie też Kevin Michael Connolly, podróżnik, autor książki pt. „Drugi rzut oka. Jak świat się na mnie gapił" (Bernardinum). Kevin urodził się bez nóg, pewnego dnia postanowił objechać świat, poznać różne kultury i ciekawych ludzi i skutecznie realizuje swój plan udowadniając, że fizyczne ograniczenia nie są żadną przeszkodą.
Na warszawskie targi przyjedzie też ceniony kataloński pisarz Jaume Cabre, który będzie promował swoja najnowszą książkę "Wyznaję" (Marginesy) - opowieść o chłopcu, który dorasta pośród książek i mierzy się z rodzinnymi tajemnicami.
Warszawskie Targi Książki odbywać się będą od 16 do 19 maja na Stadionie Narodowym. Weźmie w nich udział blisko 500 wystawców z kraju i zagranicy. (PAP)
aszw/ ls/