Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2017

Nowy Jork: Dang Thai Son zagra z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski

Pianista Dang Thai Son podczas koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej. 2015 r.  Fot. PAP/R. Pietruszka Pianista Dang Thai Son podczas koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej. 2015 r. Fot. PAP/R. Pietruszka

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1980 r. Dang Thai Son wystąpi w poniedziałek w nowojorskiej Carnegie Hall na koncercie z okazji 100. Rocznicy Niepodległości Polski. Zagra utwory Chopina i Paderewskiego.

Wietnamczyk, mieszkający obecnie w Montrealu, zdobył w 1980 r. pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wspominał, że urodził się podczas wojny i w swoim kraju żył wówczas jakby w ciemności.

„Ale nagle z Chopinem bardzo mi się poszczęściło. W 1970 r. zaproszono moją matkę by była gościem i obserwatorem na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Będąc sama pianistką, przywiozła stamtąd komplet dzieł Chopina wraz z nagraniami utworów Chopina” – wyjaśnił.

Jak dodał, pierwszym utworem muzyka, który życiu usłyszał, był Koncert e-moll Chopina w wykonaniu Marty Argerich. Zakochał się w muzyce polskiego kompozytora.

„Chopin i jego muzyka całkowicie odmieniła moje życie. Wygrywając Konkurs Chopinowski w 1980 roku, zacząłem nowe życie jako międzynarodowy pianista koncertowy; dzięki jego muzyce mogę wyrazić swobodnie moje myśli i moje odczucia, dla odzwierciedlenia tego nie mogę znaleźć lepszego języka” – powiedział PAP Dang Thai Son.

Pianista zagra w Nowym Jorku Trzy Mazurki B-dur op.17 nr 1, f-moll op.7 nr 3, cis-moll op.50 nr 3, Scherzo nr 2 b-moll op.31 oraz Andante spianato et Grande Polonaise brillante op.22 Chopina.

Zaprezentuje także utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Wykona Melodię Ges-dur, Nokturn B-dur op.16 nr 4 oraz Krakowiaka B-dur op.5 nr 3.

„Paderewski to dla mnie odkrycie, jego głęboko liryczna muzyka ma wielką wartość i zasługuje na dużo lepszą uwagę. Rok 2018 to Rok Polski to także Rok Paderewskiego, jego muzyka mieści się w centrum mojego programu koncertowego, poczynając od występu w Carnegie” – stwierdził pianista.

Wyjaśnił także PAP, że zadowolony jest z programu koncertu stanowiącego hołd dla Polski i polskich kompozytorów.

„Idealnie mi to odpowiada, bo właśnie nagrałem utwory Paderewskiego, w tym słynny Koncert fortepianowy a-moll z Vladimirem Ashkenazy i londyńską Philharmonia Orchestra. Płyta CD z nagraniem została właśnie wydana, a ponadto trudno się oprzeć prestiżowi sali Carnegie” – uzasadnił Dang Thai Son.

Organizatorami koncertu są Fundacja Ars Activa i Fundacja Finitor. Zadedykowano go Paderewskiemu i Piłsudskiemu, ojcom Polskiej Niepodległości z 1918 r. Zacznie on muzyczne uroczystości nowojorskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Patronatem honorowym objął imprezę w Carnegie Hall polski konsulat w Nowym Jorku. Organizatorzy w zapowiedzi koncertu cytują konsula generalnego RP Macieja Golubiewskiego.

„Nowy Jork jest idealnym miejscem dla muzycznego uhonorowania działań dwóch bohaterów narodowych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzięki takim inicjatywom popularyzujemy osiągnięcia Polaków wśród Polonii i Amerykanów, podkreślając jednocześnie naszą obecność w Stanach Zjednoczonych” – oświadczył Golubiewski.

Program poniedziałkowego koncertu zawiera także Polonez As dur, op. 53, Chopina Sonata skrzypcowa a-moll op. 13 Paderewskiego oraz Mity – Trzy poematy na skrzypce i fortepian op. 30. Karola Szymanowskiego. Pośród wykonawców znajdzie się m.in. skrzypaczka Nadia Monczak.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

edytor: Paweł Tomczyk

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL