XIX wiek

11.12.2012 aktualizacja 19.07.2016

Obraz Józefa Brandta sprzedany na aukcji za 510 tys. zł

Józef Brandt "Ucieczka". Fot. PAP/L. Szymański Józef Brandt "Ucieczka". Fot. PAP/L. Szymański

Obraz „Ucieczka” Józefa Brandta przedstawiający jeźdźców w zimowym pejzażu sprzedano na niedzielnej aukcji za 510 tys. zł. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 490 tys. zł. Aukcję zorganizował w Warszawie Dom Aukcyjny Agra-Art.

Obraz trafił do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Został tam kupiony w latach 80. w domu aukcyjnym Christie’s. Brandt namalował „Ucieczkę” ok. 1890 r. Na obrazie przedstawił jeźdźców mknących na koniach w zimowym pejzażu. Obraz olejny ma wymiary 61 cm na 100 cm.

Dotychczas rekordową cenę – 1 mln 850 tys. zł – na aukcjach w Domu Aukcyjnym Agra-Art osiągnął obraz pastelowy Stanisława Wyspiańskiego „Portret rodziny Sternbachów”. Za 1 mln 360 tys. zł sprzedano „Awangardę myśliwską” Alfreda Wierusz-Kowalskiego, za 1 mln 300 tys. zł – „Pierwsze róże” Władysława Czachórskiego.

Józef Brandt (1841-1915) namalował kilkadziesiąt scen batalistycznych. Malarstwa uczył się u Juliusza Kossaka w Warszawie. Studiował też w Paryżu i Monachium.

W 1870 r. w Monachium otworzył własną pracownię malarską, z którą związało się wielu polskich malarzy. Wkrótce Brandt zyskał miano przywódcy polskiej kolonii artystycznej, a jego pracownia – monachijskiej szkoły malarstwa polskiego. Związani z nią byli m.in.: Aleksander Gierymski, Alfred Wierusz-Kowalski, Tadeusz Ajdukiewicz, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski.

Obrazy Brandta o tematyce batalistycznej i historycznej przedstawiają walki kozackie i tatarskie. Artysta często malował także sceny z potopu szwedzkiego.

Jego dzieła wywarły silny wpływ na polskich artystów. Henryk Sienkiewicz przyznawał, że twórczość Brandta inspirowała kolejne sceny opisane przez pisarza w Trylogii.

W 1877 r. za sprawą małżeństwa z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową Brandt wszedł w posiadanie wsi Orońsko k. Radomia. Malarz spędzał tam letnie sezony, prowadził szkołę i przyjmował swoich przyjaciół malarzy. Obecnie w Orońsku znajduje się Centrum Rzeźby Polskiej. (PAP)

mce/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL