Inne

28.02.2013 aktualizacja 28.01.2017

Obraz Tadeusza Makowskiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Tadeusz Makowski "Wiosna". Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu Tadeusz Makowski "Wiosna". Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przyjęło w depozyt i zamierza kupić wczesny obraz Tadeusza Makowskiego zatytułowany „Wiosna”. Obraz można obecnie oglądać na wystawie „Polska sztuka współczesna”.

Jak poinformowała PAP w środę Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu „Wiosna”, nazywana też czasami zamienne „Baśniowym sadem”, to ważny obraz w twórczości Makowskiego. Dzieło przed II wojną światową miało należeć do rodziny Czartoryskich.

„Obraz powstał w czasie wczesnych poszukiwań artystycznych, kiedy charakterystyczny styl artysty jeszcze się nie wykrystalizował” - powiedział dr Piotr Łukaszewicz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Z kolei Tadeusz Dobrowolski w książce „Sztuka Młodej Polski" (PWN 1963 r.), napisał, że Makowski „zapewne już w Paryżu, dokąd wyjechał w roku 1908 r., wymalował sporych wymiarów +Wiosnę+, obraz typowo eklektyczny, ale bardzo dla epoki znamienny”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada w swoich zbiorach 10 obrazów i 2 rysunki Tadeusza Makowskiego. Obecnie na wystawie stałej „Polska sztuka współczesna” na poddaszu prezentowane są trzy obrazy Makowskiego: „Palacze fajek” (1931), „Dziewczynka i chłopczyk” (1930) i „Wiosna” (1908).

Tadeusz Makowski (1882-1932) malarz zaliczany do największych indywidualności sztuki polskiej XX w. Artysta skończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie historii sztuki, filozofii i filologii klasycznej. Malarstwa uczył się u Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera w krakowskiej ASP.

W 1908 r. wyjechał na stałe do Francji. Oprócz malarstwa uprawiał grafikę, ilustrował książki, pisał wiersze i teksty z zakresu teorii sztuki. „Po wielu latach zmagań z materią malarską udało mu się wykształcić własny, oryginalny styl. W swoich pracach naiwny realizm przedstawień i geometryzację kształtów łączył z elementami groteski” - napisała Iwona Gołaj w przewodniku „Polska sztuka współczesna”. (PAP)

umw/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL