Podczas festiwalu zobaczymy czternaście spektakli – dwanaście z Polski i dwa zagraniczne z bardzo ciekawego Theater o. N. z Berlina – poinformował dyrektor artystyczny 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2019” Wojciech Faruga. Początek imprezy 12 listopada.
Hasło 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2019" brzmi: "Republika marzycieli".
"W tym roku ze względu na rzeczy, na które nie zawsze mamy wpływ, czyli na finanse - festiwal jest trochę mniejszy niż co roku, ale wydaje mi się, że dzięki temu udało nam się dokonać bardziej szczegółowej selekcji propozycji" - powiedział PAP Wojciech Faruga. "Program festiwalu jest równie ciekawy, jak w poprzednich latach - a produkcje, podejrzewam, mogą być nawet lepsze niż w poprzednich edycjach" - dodał.
Poinformował, że podczas festiwalu zobaczymy "czternaście spektakli - dwanaście z Polski i dwa zagraniczne z bardzo ciekawego Theater o. N. z Berlina".
Faruga przypomniał, że dawniej ten festiwal nosił nazwę "Korczak dzisiaj" i że organizatorzy imprezy zamierzają wrócić do tamtej nazwy w przyszłym roku.
"Pozostajemy w tej formule, którą widzowie dobrze znają; tzn. program naszego festiwalu jest zróżnicowany i adresowany do każdego odbiorcy. Jak co roku proponujemy spektakle przeznaczone dla widzów od zera do osiemnastu lat. Przedstawienia dobieramy tak, żeby również i dorośli, którzy przyjdą ze swoimi pociechami do teatru, znaleźli w nich coś ciekawego" - mówił.
Podkreślił, że przedstawienia są "bardzo zróżnicowane", bo "główną zasadą festiwalu jest prezentowanie pewnego przekroju". "Zaprosiłem spektakle duże, wizualne - jak np. +Motyl+ w reż. Marcina Libera z Wrocławskiego Teatru Lalek, który nasz festiwal otwiera, aż po bardzo kameralne niemieckie formy skupione na połączeniu muzyki teatru dla dzieci i młodzieży" - wyjaśnił Faruga.
Organizowany przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSI TEJ festiwal od lat prezentuje najciekawsze produkcje teatralne z kraju i zagranicy, które uzupełniają imprezy towarzyszące, m.in. warsztaty i wydarzenia per formatywne.
Jak co roku festiwalowe przedstawienia będą prezentowane w rozmaitych przestrzeniach miejskich: STUDIO teatrgalerii, Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrze WARSawy, Och-Teatrze, Teatrze Żydowskim, Teatrze Guliwer oraz Teatrze Baj. Instytucje te wspólnie utworzą "Ośrodek Badań i Działań Futurologicznych Młodych".
"Chcemy rozmawiać o tym, co nas czeka. Marzyć o tym, w jakim świecie chcielibyśmy żyć w przyszłości i przestrzegać przed zagrożeniami takimi, jak choćby te płynące ze zmian klimatycznych i skażenia środowiska" - napisał dyrektor artystyczny festiwalu.
23. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2019" potrwa do 24 listopada br. Imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji o spektaklach i dokładny repertuar festiwalu na stronie: http://www.korczak-festival.pl.
Festiwal "Korczak" został powołany do życia w 1994 r. przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszko. Od początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora "Króla Maciusia I". Jego program określano hasłem "wielkie święto małego człowieka", a teatr stawał się tu "miejscem spotkania i dialogu, a partnerstwo, szczerość i szacunek najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym widzem".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz/