W niedzielę (30 sierpnia) rozpocznie się 49. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. Pierwszy raz w swej j historii festiwal odbędzie się nie na początku lata, a u jego schyłku. Zmiana terminu spowodowana jest pandemią koronawirusa – poinformował dyr. Festiwalu Andrzej Kawala.
„To z pewnością historyczna chwila, bo nasz Festiwal nie odbędzie się tradycyjnym, pierwotnie zaplanowanym terminie na początku lata, lecz na jego końcu. Chcemy jednak pokazać, że jeszcze w tym roku, po tym, gdy kultura w zasadzie zastygła, gdy zamarł ruch widzów w kinach, po tym, gdy wiele filmowych festiwali i wydarzeń zostało odwołanych, jest szansa na szybkie jej odrodzenie” - powiedział PAP Kawala.
Do Łagowa przyjeżdża co roku nie tylko licząca się część polskiego środowiska twórczego, nie tylko delegacje twórców z krajów uczestniczących w festiwalu, ale także bardzo wielu młodych, szczególnie aktywnych widzów z rozsianych po całej Polsce klubów filmowych i studentów wydziałów filmoznawstwa. Nie inaczej będzie w tym roku.
Podczas tegorocznego Festiwalu zaprezentowanych zostanie blisko 200 filmów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie to przegląd najnowszych produkcji z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec i Polski. Nie zabraknie spotkań z twórcami z Polski i zagranicy, które poprowadzą dziennikarka Magdalena Piekarska oraz krytyk filmowy Mateusz Demski.
W programie głównym 49. Lubuskiego Lata Filmowego tradycyjnie odbędą się trzy konkursy - Konkurs Główny Konkurs Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych - twórcy nagrodzonych dzieł wyjadą z Łagowa ze Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami. W najbardziej prestiżowym konkursie filmów fabularnych jurorzy będą oceniać 14 filmów.
"Lubuskie Lato Filmowe jest również jednym z nielicznych miejsc, gdzie można poznać najnowszą, międzynarodową twórczość dokumentalną. To bardzo ważna część festiwalu związana także z ważnym konkursem" - zaznaczył Kawala. Jury konkursu filmów dokumentalnych wyłoni zwycięzców spośród 27 wybranych filmów. Natomiast w konkursie krótkich filmów fabularnych o Złote Grono będzie ubiegać się blisko 30 filmów.
Organizatorzy Lubuskiego Lata Filmowego przygotowali również przegląd festiwalowych hitów z minionego sezonu, etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji z lat 2019-20. Będą też pokazy filmów dokumentalnych poświęconych wybitnym polskim filmowcom i ich dziełom.
„Przypomniane zostaną także znaczące polskie postaci filmu: Andrzej Czekalski w 90. urodziny, Antoni Bohdziewicz – w 50. rocznicę śmierci, a bohaterami przegląd filmów pt. +Wielcy znani – zapomniani+ będą Józef Nowak i Michał Waszyński” – dodał Andrzej Kawala.
Lubuskie Lato Filmowe jest organizowane w malowniczo położonym Łagowie od 1969 roku. To najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce. W latach PRL festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. Impreza nie odbyła się jedynie w latach 1982-83 ze względu stan wojenny oraz w 2008 r. z powodów finansowych.
W 1990 r. łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Od tamtej pory jest okazją do poznania dorobku twórców z krajów byłego bloku wschodniego, których filmy nieczęsto goszczą na ekranach polskich kin i w programach stacji telewizyjnych.
W dobie pandemii organizatorzy myślą już o przyszłorocznym festiwalu. „Lubuskie Lato Filmowe odbędzie się wówczas po raz 50. Nie chcemy przesuwać tego święta na kolejne lata. Nie poddamy się” – zapowiada Kawala.
Lubuskie Lato Filmowe współfinansują: Zarząd Województwa Lubuskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz spółka Enea. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/aszw/