Ponad 300 artystów – m.in. z Argentyny, Nepalu, Ukrainy i Kolumbii – weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek na Dolnym Śląsku XXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Świat pod Kyczerą”. Pomysłodawcami imprezy są Łemkowie.
W tym roku festiwal potrawa dwa tygodnie, a jego scenerią będą miejscowości Dolnego Śląska, Małopolski oraz, po raz pierwszy w historii imprezy, Opolszczyzny.
W programie imprezy znalazło się 20 koncertów, korowody i animacje uliczne, warsztaty artystyczne oraz spotkania integracyjne. „Po raz pierwszy gościmy artystów z Argentyny, a grupy z Nepalu i Kolumbii wracają do nas po kilkunastu latach” – powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Starzyński. W imprezie wezmą również udział zespoły z Ukrainy, Rumunii, Czech, Cypru Północnego, Hiszpanii, Słowacji i Polski.
W piątek, pierwszego dnia festiwalu, odbędzie się korowód i koncert w Świdnicy (Dolnośląskie). W kolejnych dniach koncerty zostaną zorganizowane m.in. w Chocianowie i Legnicy. Festiwal zakończy się 12 lipca uroczystą galą w Krynicy-Zdroju (Małopolskie).
„Świat pod Kyczerą” to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1996 r. Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy.
Festiwal – jak podkreślą organizatorzy - ma zwrócić uwagę lokalnej społeczności i opinii międzynarodowej na mieszkająca w Polsce mniejszość Łemków. „Świat pod Kyczerą” jest dla nich pomostem łączącym dawne i obecne miejsca zamieszkania. Pozwala na prezentację kultury duchowej i dziedzictwa materialnego – podkreślili organizatorzy „Świata pod Kyczerą”.
Pierwotne siedziby Łemków znajdowały się w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Ich liczebność w międzywojennej Polsce szacowano na 100-120 tys. Należeli do kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. W piśmie posługiwali się cyrylicą. Ich kultura była typową dla regionów pogranicza, łączyła w sobie elementy kultury Wschodu i Zachodu. W latach 1944-1946, w ramach tzw. wymiany ludnością między Polską a ZSRR, zostali objęci wysiedleniami na radziecką Ukrainę, a w 1947 roku wysiedleni w ramach tzw. akcji „Wisła” na ziemie zachodniej i północnej Polski. Dziś ich największe skupiska znajdują się w okolicach Legnicy i Lubina na Dolnym Śląsku, w Lubuskim oraz w kilku gminach powiatu gorlickiego na Łemkowszczyźnie, gdzie powrócili po 1956 r.
Tegoroczny festiwal po raz pierwszy odbywa się pod auspicjami IOV (The International Organization of Folk Art) - Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz/