Kultura i sztuka po 1989 roku

28.06.2018

Od piątku festiwal „Świat pod Kyczerą”

Ponad 300 artystów – m.in. z Argentyny, Nepalu, Ukrainy i Kolumbii – weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek na Dolnym Śląsku XXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Świat pod Kyczerą”. Pomysłodawcami imprezy są Łemkowie.

W tym roku festiwal potrawa dwa tygodnie, a jego scenerią będą miejscowości Dolnego Śląska, Małopolski oraz, po raz pierwszy w historii imprezy, Opolszczyzny.

W programie imprezy znalazło się 20 koncertów, korowody i animacje uliczne, warsztaty artystyczne oraz spotkania integracyjne. „Po raz pierwszy gościmy artystów z Argentyny, a grupy z Nepalu i Kolumbii wracają do nas po kilkunastu latach” – powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Starzyński. W imprezie wezmą również udział zespoły z Ukrainy, Rumunii, Czech, Cypru Północnego, Hiszpanii, Słowacji i Polski.

W piątek, pierwszego dnia festiwalu, odbędzie się korowód i koncert w Świdnicy (Dolnośląskie). W kolejnych dniach koncerty zostaną zorganizowane m.in. w Chocianowie i Legnicy. Festiwal zakończy się 12 lipca uroczystą galą w Krynicy-Zdroju (Małopolskie).

„Świat pod Kyczerą” to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1996 r. Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy.

Festiwal – jak podkreślą organizatorzy - ma zwrócić uwagę lokalnej społeczności i opinii międzynarodowej na mieszkająca w Polsce mniejszość Łemków. „Świat pod Kyczerą” jest dla nich pomostem łączącym dawne i obecne miejsca zamieszkania. Pozwala na prezentację kultury duchowej i dziedzictwa materialnego – podkreślili organizatorzy „Świata pod Kyczerą”.

Pierwotne siedziby Łemków znajdowały się w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Ich liczebność w międzywojennej Polsce szacowano na 100-120 tys. Należeli do kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. W piśmie posługiwali się cyrylicą. Ich kultura była typową dla regionów pogranicza, łączyła w sobie elementy kultury Wschodu i Zachodu. W latach 1944-1946, w ramach tzw. wymiany ludnością między Polską a ZSRR, zostali objęci wysiedleniami na radziecką Ukrainę, a w 1947 roku wysiedleni w ramach tzw. akcji „Wisła” na ziemie zachodniej i północnej Polski. Dziś ich największe skupiska znajdują się w okolicach Legnicy i Lubina na Dolnym Śląsku, w Lubuskim oraz w kilku gminach powiatu gorlickiego na Łemkowszczyźnie, gdzie powrócili po 1956 r.

Tegoroczny festiwal po raz pierwszy odbywa się pod auspicjami IOV (The International Organization of Folk Art) - Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL