Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2018

Od piątku III Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”

III Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, którego elementem wiążącym jest twórczość Tadeusza Kantora, rozpocznie się w piątek w Rzeszowie. Wystąpią w nim artyści z Krakowa, Częstochowy, Zielonej Góry i Rzeszowa.

Pomysłodawczyni festiwalu Aneta Adamska, szefowa Teatru Przedmieście z Rzeszowa, który jest współorganizatorem wydarzenia zauważyła, że festiwal, który zrodził się w 2015 roku, w pierwszej edycji nawiązywał do idei sztuki Tadeusza Kantora - jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. W pokazywanych spektaklach widoczna była inspiracja mistrzem, ale w kolejnej edycji festiwal rozszerzył formułę i zaprezentował spektakle inspirowane bardziej ludowością, jarmarcznością.

„Elementem wiążącym nasz festiwal cały czas jest twórczość Tadeusza Kantora, stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno - plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów, ale nie koncentruje się na samej sztuce mistrza, a jest raczej +w duchu+ występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną bliską Kantorowi” – mówiła PAP Adamska.

W ciągu trzech festiwalowych wieczorów publiczność będzie mogła oklaskiwać takich twórców teatralnych jak Ziuta Zającówna, profesor i wykładowcę krakowskiej PWST w „Manifeście” według tekstów Witkacego; Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, który zaprosi na spektakl „Homo Sovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki” oraz Martę Pohrebny z Zielonej Góry w wielokrotnie nagradzanym monodramie „Słodka” według książki Marii Matios.

Na swój autorski spektakl „Kroniki podwórkowe”, będący próbą cofnięcia się do dziecięcej niewinności i marzeń, zaprosi też gospodarz festiwalu - Teatr Przedmieście z Rzeszowa.

Festiwal został dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. Jego organizatorami są Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE" oraz Teatr Przedmieście. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL