Kultura i sztuka po 1989 roku

31.07.2019

Od piątku w Dusznikach-Zdroju 74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Źródło: Festival.pl 73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Źródło: Festival.pl

Kilkanaście koncertów oraz recitali fortepianowych znalazło się w programie 74. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który w piątek rozpocznie się w Dusznikach-Zdroju. To jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych.

Festiwal rozpocznie się koncertem duetu braci Lucasa i Artura Jussen. Holenderscy pianiści, pomimo młodego wieku, są już utytułowanymi artystami. Ich debiutancka płyta z utworami Beethovena otrzymała status „platynowej”, zaś album z koncertami Mozarta otrzymał status „złotej płyty”. Podczas dusznickiego festiwalu bracia Jussen wykonają utwory m.in. Beethovena, Mozarta, Schuberta czy Strawińskiego.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, w programie imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazł się recitale laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych, ale również tych cenionych muzyków, którzy nie biorą udziału w konkursach.

Wydarzeniami tegorocznej edycji mają być m.in. poniedziałkowy koncert uzbeckiego pianisty Behzoda Abduraimova oraz recital Amerykanki Kate Liu, który odbędzie się 9 sierpnia.

Melomani, którzy w tym roku przyjadą do Dusznik-Zdroju, będą mogli wysłuchać również koncertów japońskiej pianistki Yasuko Furumi oraz urodzonego w Honkg-Kongu Aristo Sham’a. Przed dusznicką publicznością zaprezentuje się też Brytyjczyk George Harliono czy urodzony we Francji Alexandre Kantorow. Wszyscy ci artyści reprezentują młode pokolenie pianistów.

Prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, podkreślił w słowie wstępnym do programu tegorocznej edycji, że w ostatnim okresie w światowej pianistyce pojawiło się wiele wspaniałych talentów.

„Niektóre z nich już teraz budzą olbrzymie zainteresowanie agencji koncertowych, słynnych dyrygentów i melomanów na całym świecie. Tych wyjątkowych artystów – jak nakazuje nasza tradycja – nie może zabraknąć na dusznickim festiwalu, a usłyszymy dość liczną grupę z kręgu +nowych twarzy”+ światowej pianistyki” - napisał prof. Paleczny.

Dyrektor wskazał, że polską pianistykę reprezentować będą w tym rok: Janusz Olejniczak, Tomasz Ritter, Joanna Marcinkowska, Elżbieta Karaś-Krasztel oraz sześcioro laureatów corocznego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego.

„Z najwyższym zainteresowaniem czekamy na powrót do Dusznik znakomitej koreańskiej skrzypaczki SooBeen Lee i na jej występ z Marcinem Sikorskim oraz na finałowy recital znakomitego brytyjskiego pianisty Iana Fountaina” - dodał prof. Paleczny.

Tradycyjnie podczas dusznickiego festiwalu odbędą się kursy mistrzowskie prowadzone przez uznanych pedagogów. W tym roku będą to profesorowie Stanislav Ioudenitch oraz Francisco J. Cruz Plaza.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w, znajdującym się w parku zdrojowym, Dworku Chopina, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 10 sierpnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL