102 uczestników z całego świata weźmie udział w rozpoczynającym się w poniedziałek w Katowicach I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Rywalizować będą śpiewacy, pianiści, skrzypkowie i kwartety smyczkowe, a także kompozytorzy. Wydarzenie ma promować polską muzykę, przede wszystkim autorstwa patrona konkursu, uznawanego za ojca nowoczesnej muzyki polskiej.
„To kompozytor, który dał impuls swoją postawą twórczą do tego, żeby poszukiwać nowego języka. W akademickiej i eklektycznej wówczas Polsce nagle zabłysnął twórca wielowymiarowy, który nie spoczął w poszukiwaniach nowoczesnego języka. W kolejnych etapach jego życia ten język był coraz nowocześniejszy, odkrywał nowe możliwości. Właściwie całe pokolenie polskiej awangardy może powiedzieć, że my wszyscy z Szymanowskiego” – podkreśliła dyrektor konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa.
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach wspominała też, jak impuls do zorganizowania konkursu dał dwa lata temu podczas Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. „Rozmawiałyśmy wówczas z dyrektor Programu II Polskiego Radia Małgorzatą Małaszko-Stasiewicz, premier podszedł do nas i powiedział: zróbcie coś, żeby był trzeci taki konkurs. Obserwował konkurs Wieniawskiego i chopinowski, i widział, jakie tłumy ludzi w nich uczestniczą, jak żywy jest ich odbiór” – wspominała Joanna Wnuk-Nazarowa.
Przedsięwzięcie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje kierowana przez nią do końca sierpnia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR). Inicjatywę wspierają również: Polskie Radio SA, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Katowice – od 2015 r. Miasto Kreatywne Muzyki UNESCO.
Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 tys. euro. W kategoriach solistycznych laureat I miejsca otrzyma 25 tys. euro, II - 18 tys. euro, III - 10 tys. euro, zaś w kategorii kwartetu smyczkowego I nagroda wynosi 38 tys. euro, II - 26 tys. euro, a III - 14 tys. euro. Autorzy najlepszych kompozycji otrzymają odpowiednio 9, 6 i 3 tys. euro.
Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Finał konkursu odbędzie się w sali koncertowej NOSPR z udziałem tej czołowej polskiej orkiestry.
W komitecie honorowym konkursu zasiadają: wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki oraz brytyjski dyrygent Simon Rattle, który niezwykle zasłużył się dla propagowania twórczości Szymanowskiego za granicą. Przewodniczącym jury oceniającego pianistów jest prof. Krzysztof Jasiński, skrzypków – Bartłomiej Nizioł, śpiewaków – Jadwiga Rappe, kwartety smyczkowe - Valentin Erben, a kompozycje – prof. Eugeniusz Knapik.
Konkurs potrwa w Katowicach do 23 września.
Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/