Inne

29.08.2012 aktualizacja 19.07.2016

Od września rusza druga edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki

Stowarzyszenie Wikimedia ogłosiło kolejną edycję konkursu Wiki Loves Monuments na najlepsze zdjęcia zabytków. Po raz drugi w konkursie mogą wziąć udział również polscy internauci w ramach akcji Wiki Lubi Zabytki.

"Zeszłoroczna edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki okazała się wielkim sukcesem. Udało się wzbogacić zasoby Wikipedii o 16 tys. zdjęć polskich zabytków. Wikipedię edytować może każdy - konkurs stał się okazją dla uczestników do włączenia się w redagowanie tej największej encyklopedii świata" – powiedział PAP rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz.

W konkursie może wziąć udział każdy internauta. Wystarczy, że wykona dowolną liczbę zdjęć zabytków, odszuka numery obiektów w rejestrze Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków, a następnie załaduje fotografie do serwisu Wikimedia Commons w dniach 1-30 września 2012 roku.

Według organizatorów w ubiegłym roku w konkursie Wiki Loves Monuments wzięli udział internauci z 18 europejskich państw. Polscy wikipedyści zgłosili ponad 10 proc. (16 tys.) ze wszystkich 166 tysięcy zamieszczonych fotografii.

"W tym roku zainteresowanie zapewne będzie jeszcze większe. Liczymy na osoby, które wzięły udział w poprzedniej edycji, ale również na tych, którzy dopiero w tym roku do nas dołączą. Fotografowanie zabytków to nie tylko obcowanie z historią, ale również dobry pomysł na spędzanie czasu wolnego" - dodał Zienowicz.

Polscy autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają 2000 (pierwsze miejsce), 1000 (drugie miejsce) i 500 złotych (trzecie miejsce). Autorzy największej liczby unikalnych zdjęć otrzymają odpowiednio – 1500, 750 i 250 zł. Dodatkowe nagrody specjalne ufundowane zostały przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Opolskiego Konserwatora Zabytków i Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Kuratora Zabytków.

Fundatorem nagród w polskiej edycji konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które promuje i wspiera rozwój Wikipedii a honorowy patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.(PAP)

kpk/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL