12 koncertów z udziałem 38 muzyków z całego świata znalazło się w programie 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music, który we wtorek rozpocznie się na Dolnym Śląsku. Festiwal zagości m.in. w Krzyżowej, Świdnicy i Szczawnie-Zdroju.
Podczas festiwalu oprócz skrzypaczki Viviane Hagner, mistrzowie jej zawodu, tzw. „Seniorzy”, ponownie zagrają muzykę na równi z międzynarodowymi młodymi talentami - „Juniorami” - poinformowała PAP Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Wśród tegorocznych wykonawców znaleźli się m.in. skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, koncertmistrz Polskiej Orkiestry Radiowej, Agata Szymczewska (Szymanowski Quartet), skrzypaczka Erika Geldsetzer (Fauré Quartet), a także wiolonczelista Gustav Rivinius, laureat Nagrody Czajkowskiego, Mikayel Hakhnazaryan (Kuss Quartet), Eckart Runge (Artemis Quartet) oraz altowiolista Volker Jacobsen (Artemis Quartet), szwajcarski klarnecista Reto Bieri, włoski pianista Andrea Lucchesini i ormiańska pianistka Lilit Grigoryan.
Łącznie 38 muzyków – „Seniorów” i „Juniorów” zaprezentuje owoce swojej współpracy podczas 12 koncertów. Wybrana grupa muzyków zagości w Warszawie i na festiwalu w Meklemburgii-Pomorzu.
Katarzyna Maziej-Choińska: Krzyżowa to europejskie miejsce z niemiecką i polską historią oraz międzynarodowe centrum spotkań młodzieży. Symbolizuje porozumienie i pojednanie. Zainspirowani tymi wartościami uczestnicy Krzyżowa-Music wezmą także udział w dwóch sympozjach naukowych dot. solidarności w czasach pandemii z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” oraz wpływu kryzysu na sztukę i kulturę.
Koncert otwarcia odbędzie się 20 sierpnia w Krzyżowej na terenie neobarokowego zespołu pałacowego. W kolejnych dniach festiwal zagości również w Świdnicy, Grodziszczu i Szczawnie-Zdroju.
Jak podkreśliła Maziej-Choińska, Krzyżowa to europejskie miejsce z niemiecką i polską historią oraz międzynarodowe centrum spotkań młodzieży. Symbolizuje porozumienie i pojednanie. „Zainspirowani tymi wartościami uczestnicy Krzyżowa-Music wezmą także udział w dwóch sympozjach naukowych dotyczących solidarności w czasach pandemii z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” oraz wpływu kryzysu na sztukę i kulturę” – zapowiedziała.
Wszystkie koncerty w ramach Festiwalu Krzyżowa-Music są w tym roku bezpłatne. Jednak, aby w nich uczestniczyć należy wcześniej przesłać mailowo informację z datą i godziną koncertu, w którym chce się wziąć udział.
Festiwal Krzyżowa-Music wzoruje się na festiwalu muzyki kameralnej, który odbywa się w Marlboro w USA, a na pomysł jego zorganizowania wpadła skrzypaczka Viviane Hagner, obecnie dyrektorka artystyczna festiwalu w Krzyżowej. Festiwal Marlboro Music został założony przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. „Krzyżowa była z kolei ważnym miejscem oporu przeciwko reżimowi Hitlera i zyskała rozgłos jako miejsce polsko-niemieckiego pojednania” – podkreślają organizatorzy.
Dyrektorem generalnym festiwalu jest Matthias von Hülsen, członek Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, założyciel i wieloletni dyrektor Festiwalu Meklemburgii-Pomorza.
Festiwal potrwa do 30 sierpnia. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ skr/