25 zespołów prezentować będzie w Kaliszu (Wielkopolskie) utwory dawnych mistrzów na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Festiwal rozpoczyna się we wtorek, w środę odbędzie się koncert inauguracyjny.
Kilkuset młodych wykonawców będzie rywalizowało o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w pięciu kategoriach. Wyróżnieniem specjalnym jest bursztynowa statuetka, przyznawana w dodatkowej kategorii: dla zespołów muzyki dawnej, których członkowie mają powyżej 21 lat. Artystów oceni jury pod przewodnictwem Agaty Sapiechy.
Jak poinformowała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak, w trakcie tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie nawiązania do 1050. rocznicy chrztu Polski. „Festiwal bardzo dobrze wpisuje się w tę rocznicę; nasza muzyka sięga najdawniejszych czasów. To jest bardzo dobre miejsce, by nawiązać do początków polskiej państwowości i chrześcijaństwa w Polsce” – powiedziała.
Okazją do przypomnienia związków Kalisza z początkami państwa polskiego ma być m.in. koncert galowy 30 stycznia, w trakcie którego wyświetlone zostaną fragmenty filmu „ Ukryte gniazdo dynastii” w reż. Zdzisława Cozaca.
Muzycznie festiwal obejmuje epoki od średniowiecza, przez renesans do baroku, choć pojawiają się także utwory wczesnego klasycyzmu lub dzieła współczesne inspirowane muzyką dawną. „Najwięcej w tym roku jest zespołów instrumentalnych oraz wokalno-instrumentalnych. Frekwencja jest zawsze zadowalająca, rokrocznie zgłasza się do nas ok. 30 zespołów” – powiedziała Dziedziak.
Koncert inauguracyjny zaplanowano na środę. Tego samego dnia w kaliskim muzeum otwarta zostanie wystawa XXI Konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną".
Prócz konkursowej rywalizacji, uczestnicy festiwalu koncertują w Kaliszu i regionie. Koncerty odbędą się m.in. w Gołuchowie, Krotoszynie, Ostrzeszowie i w Ostrowie Wielkopolskim. (PAP)
rpo/ pz/