Odnowione zostały freski w kaplicy barokowej w muzeum w Łowiczu, które mieści się w budynku dawnego seminarium duchownego, wybudowanego w drugiej połowie XVII wieku. Kaplica zostanie udostępniona do zwiedzania wiosną 2013 r.
Prace konserwatorskie przy odnowieniu fresków rozpoczęto w kwietniu tego roku. Namalowane one zostały przez Michała Anioła Palloniego żyjącego w latach 1637 - 1712. Włoch pracował w Polsce m.in. dla króla Jana III Sobieskiego i prymasa Michała Radziejowskiego.
Freski namalowane zostały przez Michała Anioła Palloniego żyjącego w latach 1637 - 1712. Włoch pracował w Polsce m.in. dla króla Jana III Sobieskiego i prymasa Michała Radziejowskiego.
W ramach prac konserwatorskich wykonano m.in. dokumentację fotograficzną, pobrano próbki w celu określenia składu oryginalnej zaprawy oraz pigmentów, jakimi posługiwał się autor, usunięto kurz i podklejono odpowiednim spoiwem osypujące się oryginalne warstwy malarskie, a także zdezynfekowano miejsca zaatakowane przez grzyby i pleśnie - poinformowała PAP dyrektorka muzeum Marzena Kozanecka.
Kaplica jest jedną ze stałych ekspozycji łowickiego muzeum. Prezentowane są w niej sztuka i rzemiosło epoki baroku, prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące historii sztuki czy architektury. Miejsce to pełni też funkcje reprezentacyjne - odbywają się tu koncerty, sesje, spotkania, konferencje.
Łowickie muzeum mieści się w budynku dawnego seminarium duchownego, wybudowanego w drugiej połowie XVII wieku. Do 1820 roku budynek pełnił funkcję klasztoru. Później był m.in. więzieniem dla powstańców polskich; znajdowała się też tu szkoła.
W czasie II wojny światowej gmach został zniszczony, ocalało jedynie skrzydło południowe, z barokową kaplicą p.w. św. Karola Boromeusza. Po zakończeniu działań wojennych, w latach 50. ub. wieku gmach odbudowano. Od tego też czasu mieści się w nim łowickie muzeum.
Odnowienie fresków w kaplicy barokowej w muzeum w Łowiczu kosztowało ponad 316 tys. zł. Połowa kwoty pochodziła z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałą część dofinansowało łowickie starostwo powiatowe.
Jak poinformowała dyr. Kozanecka, kaplica zostanie udostępniona do zwiedzania wiosną 2013 r. ponieważ w pozostałej części gmachu muzeum prowadzone są obecnie także prace remontowe. (PAP)
jaw/ ls/