W Łodzi odsłonięto w niedzielę pomnik bohaterów animowanego serialu dla dzieci "Zaczarowany ołówek". To kolejna miniaturowa rzeźba, która powstała na szlaku turystycznym "Łódź bajkowa" ze znanymi postaciami Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For.
Serial "Zaczarowany ołówek" pojawił się w drugiej połowie lat 60. i był realizowany do 1977 roku. Opowiada o przygodach chłopca i jego psa, którym w rozwiązywaniu problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co się nim narysuje – materializuje się.
W ciągu kilkunastu lat powstało prawie 40 odcinków oraz pełnometrażowy film "Podróż z zaczarowanym ołówkiem".
Jak powiedział szef Se-Ma-Fora Zbigniew Żmudzki to prawdopodobnie najpopularniejszy serial rysunkowy dla dzieci powstały w łódzkiej wytwórni. Dodał, że pewną popularność zdobył również za granicą. Łatwo się sprzedawał na obce rynki, bo nie ma dialogów.
Żmudzki zwrócił uwagę, że w 2011 roku przypada setna rocznica urodzin Karola Baranieckiego - projektanta postaci serialu. Autorem scenariusza do "Zaczarowanego ołówka" był Adam Ochocki.
Szlak turystyczny "Łódź bajkowa" powstaje od kilku lat. Obecnie można na nim zobaczyć stojącego przy ul. Piotrkowskiej Misia Uszatka, unoszącego się na grzbiecie fali pingwina Pik-Poka, który cieszy dzieci przed kąpieliskiem "Fala", rzeźby kotów: Filemona i Bonifacego, bohaterów opowiadań i filmów animowanych, stojących przed wejściem do łódzkiego Muzeum Kinematografii, a od niedzieli bohaterów filmu "Zaczarowany ołówek", których rzeźba stanęła przed Łódzkim Domem Kultury.
Na bajkowym szlaku swoje miniaturowe pomniki mają mieć też Miś Colargol, wróbel Ćwirek oraz Piotruś i Wilk. (PAP)
jaw/ kot/