Utwory złożone z 966 znaków muzycznych skomponować muszą uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966. Według organizatorów przedsięwzięcia, to jedyny tego typu konkurs na świecie.
Opus 966 to konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W tym roku ma swoją trzecią edycję.
Zadaniem twórców jest skomponowanie utworu nawiązującego do chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej. Dzieło składać się musi z 966 znaków muzycznych. Prace ocenia jury pod przewodnictwem kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Dyrektor konkursu Bartosz Michałowski powiedział PAP, że stawiane uczestnikom warunki sprawiają, że Opus 966 jest wyzwaniem dla każdego kompozytora.
"Stworzenie pełnowartościowego dzieła przy takim ograniczeniu wymaga balansowania pomiędzy przypływami weny i twórczą wolnością, a dyscypliną konieczną na każdym etapie powstawania utworu. Niektórzy kompozytorzy +idą na całość+, a potem szukają +oszczędności+ z sposobie zapisu, harmonizacji. Inni od początku dokładnie planują i kontrolują przebieg pracy. Koniec końców powstają niezwykle wartościowe i ciekawe kompozycje" - powiedział.
W dotychczasowych edycjach powstało prawie 50 kompozycji. Bartosz Michałowski przyznał, że to rezultat, którego organizatorzy się nie spodziewali.
"O tyle dzieł jest dziś bogatsza polska muzyka sakralna, tak wysoko ceniona przez zespoły i dyrygentów na całym świecie. Dzieła laureatów Opus 966 są już dziś wykonywane w wielu krajach, nie tylko w Europie" - powiedział Michałowski.
W tym roku na zgłoszenia młodych twórców organizatorzy czekają do końca kwietnia. Podczas ogłoszenia wyników, nagrodzone utwory są wykonywane przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.
Zwycięzcą II edycji konkursu został Artur Słotwiński, autor utworu "Baptismós". O nagrody w ub. roku walczyło 26 twórców. W pierwszej edycji konkursu powstały 22 kompozycje, zwycięzcą został Łukasz Urbaniak, autor utworu "A Patre Unigenite". Ostatnią edycję konkursu zaplanowano na 2016 rok.
Finał konkursu, w trakcie którego zostanie przyznane Grand Prix wszystkich edycji, odbędzie się podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis, patronują mu prezydent miasta i metropolita poznański.(PAP)
rpo/ mhr/ ls/