Laureatów drugiej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” ogłoszono w czwartek w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wyróżnienie ustanowiły władze samorządowe woj. pomorskiego m.in. dla uczczenia 100-lecia polskiej niepodległości.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz za całokształt pracy literackiej.
W pierwszej kategorii zwyciężyła powieść „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej. Za Pomorską Książkę Roku uznano „Gdańskie ogrody” autorstwa Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Z kolei wyróżnienie za całokształt pracy literackiej przypadło w udziale Aleksandrowi Jurewiczowi.
Jak poinformował Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, „Latawiec z betonu”, to „książka z podwójnym bohaterem: głównym motorem zdarzeń jest bezimienny Inżynier, ale równie ważny jest Falowiec, skonstruowany przez niego modernistyczny blok, stojący pośród łąk gdańskiego Przymorza”.
Autorka tej powieści to dramaturg, poetka, bajkopisarka i tłumaczka. Na co dzień pracuje ona w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Za książkę „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003.
Z kolei publikacja „Gdańskie ogrody” poświęcona jest prywatnym założeniom ogrodowym, a także miejskim parkom i zieleńcom. Autorzy opracowania opisują w nim zarówno historyczne tereny zielone, które przetrwały w mieście do dziś, jak i te, po których w tej chwili nie ma już śladu. Biuro prasowe UMWP w rozesłanym mediom komunikacie dodało, że książka ukazuje także „kulturę ogrodową, wprowadza w świat uprawianych w ogrodach i oranżeriach roślin, przybliża ofertę sprzedaży sadzonek, nasion i cebulek kwiatowych, zwraca uwagę na budowle wznoszone w parkach i dekorację ogrodów”.
Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza" została ustanowiona w 2018 r. dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego. Wyróżnienie ma być formą „docenienia dokonań i twórczej pracy pomorskich pisarzy, literatów i wszystkich, którzy poświęcili się słowu pisanemu”.
Publikacja „Gdańskie ogrody” towarzyszyła wystawie o tym samym tytule, która była prezentowana do końca września 2018 roku w Domu Uphagena.
Narodzony za całokształt pracy literackiej Aleksander Jurewicz, to poeta, prozaik i eseista. Wczesne dzieciństwo spędził w Lidzie na Białorusi, gdzie urodził się w 1952 r. Studiował na UG i w Studium Scenariuszowym Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jest m.in. autorem kilku tomów wierszy, w tym tych pt. „Sen, który na pewno nie był miłością" (1974), „Po drugiej stronie" (1977) i „Nie strzelajcie do Beatlesów" (1983). Spod jego pióra wyszła też książka „Lida", za którą otrzymał Nagrodę Czesława Miłosza. W 2006 r. jego „Popiół i wiatr” uzyskał nominację do Nagrody Nike.
Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza" została ustanowiona w 2018 r. dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego. Wyróżnienie ma być formą „docenienia dokonań i twórczej pracy pomorskich pisarzy, literatów i wszystkich, którzy poświęcili się słowu pisanemu”.
Jury tegorocznej edycji konkursu składało się z pięciu osób. Przewodniczącym był literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog prof. Zbigniew Majchrowski z UG. W składzie jury byli też: zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Bożena Orczykowska, redaktor i promotor czytelnictwa Elżbieta Pękała, autorka i współredaktorka książek naukowych dr hab. Katarzyna Szalewska z UG oraz pisarz i dyrektor Departamentu Kultury UMWP Władysław Zawistowski.
W tegorocznej edycji jury zapoznało się z blisko 350 pozycjami wydanymi w 2018 r. na Pomorzu lub przez pomorskich twórców. Do nagrody nominowano ośmioro kandydatów, z których ostatecznie wybrano laureatów. Wraz ze statuetką Wiatr od Morza autorstwa prof. Jacka Zdybla, otrzymają oni nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. każdy.
W trakcie czwartkowej gali ogłoszono także zdobywcę Kaszubskiej Nagrody Literackiej przyznawanej za twórczość w tym języku. Tutaj laureatów wybierało jury złożone przez znawców kaszubskiego. W tym roku wyróżnienie postanowiono przyznać Krystynie Lewnie za jej opowiadania, które ukazywały się w „Stegnie” - literackim dodatku do miesięcznika „Pomerania”.
Jak poinformowało biuro prasowe UMWP Lewna „w swoich utworach konsekwentnie kreśli portrety psychologiczne kobiet i ujawnia sytuacje będące wcześniej tabu w literaturze kaszubskiej, związane z rolą kobiety w tradycyjnym modelu rodziny”. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/