Kultura i sztuka po 1989 roku

27.06.2017

Ogłoszono laureatów XXIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Monika Strzępka. Fot. PAP/A. Rybczyński Monika Strzępka. Fot. PAP/A. Rybczyński

Przedstawienie "Triumf woli" w reż. Moniki Strzępki przygotowane przez zespół Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otrzymało tytuł najlepszego spektaklu XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Tytuł najlepszej aktorki przyznano Milenie Lisieckiej za rolę Maude Gutman w inscenizacji "Arcydzieło na śmietniku" w reż. Justyny Celedy, a za najlepszego aktora uznano Łukasza Lewandowskiego w roli Maxa Aue w spektaklu "Punkt Zero. Łaskawe" w reż. Janusza Opryńskiego.

O wynikach plebiscytu poinformowała we wtorek PAP Justyna Tomczak z organizującego festiwal łódzkiego Teatru Powszechnego. Tegoroczna impreza, której tematem przewodnim była "Awangarda jako stan umysłu", w nowej otwartej formule trwała od 4 marca do 25 czerwca.

Spektakle oraz grę aktorów na specjalnych kartach do głosowania oraz w intrenecie oceniała tradycyjnie publiczność. W części konkursowej festiwalu brało udział siedem przedstawień: "Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie); "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reż. Wiktora Rubina(Teatr Polski w Bydgoszczy); "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" w reż. Grażyny Kani (Teatr Polski w Poznaniu); "Punkt Zero. Łaskawe" w reż. Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium w Lublinie); "Arcydzieło na śmietniku" w reż. Justyny Celedy (Teatr Powszechny w Łodzi); "Dryl" w reż. Marty Streker (Teatr Powszechny w Łodzi) oraz "Triumf woli".

Autorem zwycięskiego przedstawienia jest Paweł Demirski, a reżyserką Monika Strzępka. Inscenizacja przywołuje historie, które wydarzyły się w II poł. XX w. m.in. Kathrine Switzer – pierwszej kobiety, która w 1967 r. przebiegła maraton w Bostonie, dopuszczona do niego dlatego, że ukryła płeć pod inicjałami K.V. Ich opowiedzenie - w zamyśle autorów - ma natchnąć widzów optymizmem, dobrą energią i wiarą w człowieka.

W tym roku festiwalowa publiczność przez trzy tygodnie obejrzała w sumie dziewięć spektakli, które w założeniu szefowej Teatru Powszechnego w Łodzi i dyrektor artystycznej imprezy Ewy Pilawskiej – miały być punktem wyjścia do dyskusji i odnalezienia przez widzów w inscenizacjach tego, co dla nich samych oznacza awangarda, jako stan umysłu.

Goście festiwalu mogli również wziąć udział w dyskusjach, spotkaniach z twórcami, panelach dyskusyjnych, koncercie, projekcjach i multimedialnej wystawie "Awangarda to stan umysłu".

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to jedno z najstarszych i największych wydarzeń teatralnych w Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się w Łodzi w 1994 r. (PAP)

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL