Ok. 90 zespołów folklorystycznych, w tym kilkanaście zagranicznych, zapowiedziało udział w 55. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 28 lipca w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – podał bielski Regionalny Ośrodek Kultury.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. Do 5 sierpnia w ponad 50 koncertach wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Szef Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Leszek Miłoszewski powiedział w środę, że spośród zespołów zagranicznych większość pochodzi z Europy. Publiczność – oprócz grup z Polski i Zaolzia - zobaczy m.in. Bułgarów, Hiszpanów, Macedończyków, Serbów i Włochów. Przyjadą także zespoły z tak odległych krajów jak Benin, Indie, Indonezja, Japonia i Meksyk.
Zdaniem Miłoszewskiego, organizatorzy Tygodnia tworząc program tradycyjnie kierowali się chęcią, by pokazać publiczności występy charakteryzujące się autentyzmem w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów. Niebagatelne znaczenie ma też prezentacja folkloru z rejonów, które dotychczas nie były obecne na TKB.
Podczas imprezy na deskach amfiteatru w Żywcu odbędzie się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Publiczność zobaczy prezentacje góralskich zwyczajów w wykonaniu zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, którą jest Złote Żywieckie Serce. „W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba zespołów. Jest ich blisko 30. Musimy rozpocząć prezentacje konkursowe już dzień przed oficjalnym startem” – powiedział Miłoszewski.
W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę będą w nich reprezentowały trzy zespoły: Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, Świerczkowiacy z Tarnowa i Żywczanie z Żywca.
Prezentacjom Tygodnia będą tradycyjnie towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Odbędzie się także 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach. Niektóre z zespołów wystąpią również w koncercie w Bielsku-Białej.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/