Recitalem Olgi i Natalii Pasiecznik rozpocznie się w poniedziałek II Międzynarodowy Festiwal Open Music w Łodzi. Podczas imprezy, odbywającej się do 17 marca, obok koncertów muzyki poważnej zaplanowano m.in. kursy mistrzowskie i seminaria dla nauczycieli muzyki.
"Inauguracja Festiwalu odbędzie się o godz. 19 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Siostry Olga i Natalia Pasiecznik wykonają m.in. pieśni Schuberta, Mendelssohna i ukraińskich kompozytorów XX i XXI wieku. We wtorek w sali Wydziału Zarządzania Politechniki Łódzkiej wystąpią uczestnicy kursów mistrzowskich. Wokalne kursy poprowadzą Olga Pasiecznik i Dariusz Grabowski, a pianistyczne - prof. Maria Korecka-Soszkowska i Natalia Pasiecznik, która jest profesorem Royal Academy od Music w Londynie" - podkreśliła współorganizatorka Festiwalu Aleksandra Nawe na piątkowej konferencji w Muzeum Miasta Łodzi.
Od środy do piątku w auli Instytutu Europejskiego będzie można wysłuchać trzech koncertów - muzyki filmowej w wykonaniu kwintetu Wah-Wah Brass, "Śpiewanek", czyli piosenek Piotra Hertla i Kabaretu Starszych Panów, które zaprezentuje Agnieszka Greinert z akompaniamentem Aleksandry Nawe oraz koncertu laureatów I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marii Tarnawieckiej, który przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Na piątkowy wieczór zaplanowano także recital chopinowski Serhiya Hryhorenko "Maria Tarnawiecka in Memoriam".
Koncert finałowy odbędzie się w sobotę w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Będzie to prezentacja projektu pianistki Olesi Haiduk pt. RocKlassic... Wind of changes. Tworzony przez studentów kierunków jazzowych HAIDUK BAND zagra m.in. największe przeboje zespołów Scorpions, Kiss, Europe oraz klasyczną muzykę fortepianową w niepowtarzalnych aranżacjach rockowych.
"Będzie to premiera projektu, którą przygotowywaliśmy od prawie dwóch lat. Sporo czasu zajęło nam zwłaszcza odnalezienie muzyków, którzy potrafiliby zagrać muzykę klasyczną w dobrym stylu, jednocześnie nie obawiając się stylistyki rockowej. Jest to propozycja dla słuchaczy, którym muzyka klasyczna może wydawać się nudna i monotonna"- zaznaczyła dyrektor artystyczna Festiwalu Olesya Haiduk z Fundacji East-West Music.
W ramach oferty edukacyjnej Festiwalu zaplanowano seminaria dla pedagogów dotyczące m.in. nauki gry metodą Suzuki, problemu stresu w grze a vista i wzywań związanych z wykonawstwem zespołowym.
Pierwsza edycja Festiwalu Open Music odbyła się w 2017 r. Impreza - zgodnie z nazwą - ma formułę otwartą, skierowaną do szerokiego grona odbiorców, od koneserów muzyki klasycznej po słuchaczy muzyki popularnej. Ubiegłorocznym koncertom towarzyszyło ponad 50 godzin zajęć z dziedziny edukacji artystycznej.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/