Kultura i sztuka po 1989 roku

12.12.2019

Olga Tokarczuk przez ponad dwie godziny podpisywała książki w Sztokholmie

Olga Tokarczuk. Fot. PAP/W. Olkuśnik Olga Tokarczuk. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk w czwartek po południu przez dwie i pół godziny podpisywała swoje książki w domu towarowym Nordiska Kompaniet (NK) w Sztokholmie. Kolejka czytelników wychodziła poza budynek.

W ostatnim dniu Tygodnia Noblowskiego pisarka spotkała się z czytelnikami w domu towarowym NK. Niektórzy, aby zdobyć autograf noblistki pod budynkiem czekali już od rana. "Jestem bardzo szczęśliwa, opłacało się tyle czekać!" - powiedziała PAP pracująca na Uniwersytecie Sztokholmskim Ulrika Nordstroem. "Znałam twórczość Tokarczuk jeszcze zanim otrzymała ona Nobla. Łączy nas troska o przyrodę" - dodała.

CZYTAJ TAKŻE

Wielu czytelników kupowało powieści w pobliskiej księgarni lub z wózka, z którego prowadzono sprzedaż wśród oczekujących na podpis. "Książki Tokarczuk sprzedają się znakomicie. Wszystkie tytuły" - powiedział księgarz.

Jedną z osób, która podeszła do Olgi Tokarczuk była mieszkająca w Sztokholmie Barbara Bukowski, twórczyni znanych na świecie ręcznie szytych maskotek. "Podarowałam naszej noblistce brązowego misia, a dla jej tłumacza na szwedzki Jana Henrika Swahna przekazałam maskotkę łabędzia" - powiedziała Bukowski, wyjaśniając, że swahn po szwedzku oznacza łabędź.

Zainteresowanie możliwością zdobycia podpisu było tak duże, że pisarka przedłużyła spotkanie o pół godziny. Na koniec noblistka musiała rozćwiczyć zmęczoną od pisania dłoń.

W czwartek nobliści udają się do siedziby Fundacji Noblowskiej, gdzie ustalają formalności związane z przekazaniem nagrody pieniężnej wynoszącej 9 mln koron. Ustalane są numery kont oraz wielkości i daty przelewów.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL