Kultura i sztuka po 1989 roku

16.09.2016

Oniryczne obrazy na Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła

W magiczną krainę ze snu malowaną światłem przeobrazi się centrum Łodzi w trakcie tegorocznego Light.Move.Festival, który organizowany jest od 7 do 9 października. W programie m.in. mappingi, projekcje wielkoformatowe, instalacje i iluminacje.

"W żadnym innym mieście architektoniczne iluminacje budynków nie są tworzone na tak dużą skalę. Zwiedzający zobaczą aż 55 specjalnie oświetlonych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej na odcinku od Placu Wolności do ulicy Roosevelta" – podkreśliła pomysłodawczyni Festiwalu Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis, która tworzy Light.Move.Festival.

Festiwal organizowany jest w Łodzi po raz szósty, ale po raz pierwszy będzie miał motyw przewodni - oniryzm. Na Placu Wolności francuski artysta Yves Moreaux stworzy wielkoformatową projekcję obejmującą trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe. Tematem mappingu będzie opowieść o pełnej przygód podróży, która odbywa się we śnie. Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła Fête des Lumieres.

Świetlne atrakcje będą czekać na widzów także w parkach i ulicach przylegających do Piotrkowskiej. Ulice Moniuszki i Tuwima oraz Sienkiewicza zamienią się w wielką galerię sztuki, a w parku Sienkiewicza podziwiać będzie można interaktywny mapping 2D/3D na koronach drzew.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła jest jedną z największych tego typu imprez w Europie. Na jego dofinansowanie - do roku 2019 - miasto Łódź przeznaczyło prawie 6 mln zł. Impreza od lat cieszy się ogromną popularnością. Pierwszą edycję obejrzało niespełna 50 tys. widzów, w ub. roku festiwalowe atrakcje przyciągnęły ponad pół miliona widzów.(PAP)

agm/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL