"Opera Nowohucka" - koncert zespołu Wu-Hae, który przedstawia w muzycznej formie historię Nowej Huty - będzie można obejrzeć 8 września w Muzeum Lotnictwa w Krakowie-Czyżynach. Będzie to 33. koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP lider Wu-Hae Marcin "Bzyk" Nohucki (pseudonim artystyczny) w trakcie imprezy zagrają utwory z płyty „Opera Nowohucka”. Ukazała się ona w 2009 r. z myślą o obchodach 60-lecia Nowej Huty.
„Wystąpiliśmy podczas koncertu jubileuszowego z tej okazji, ale wtedy nie mogliśmy w pełni zaprezentować tej płyty. Faktycznie to nie było jeszcze okazji, aby naszą operę zaprezentować w całej okazałości” – powiedział artysta.
Teksty piosenek w większości pochodzą z fragmentów „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka z 1955 roku, w którym opisuje w "krzywym zwierciadle" powstawanie Nowej Huty.
Teksty piosenek w większości pochodzą z fragmentów „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka z 1955 roku, w którym opisuje w "krzywym zwierciadle" powstawanie Nowej Huty.
"Ze wsi, z miasteczek wagonami jadą - zbudować hutę, wyczarować miasto, wykopać z ziemi nowe Eldorado - armią pionierską, zbieraną hałastrą - tłoczą się w szopach, barakach, hotelach, człapią i gwiżdżą w błotnistych ulicach" - to tylko krótki fragment opery.
Wbrew nazwie "opera" muzyka, którą wykonuje zespół rodem z Nowej Huty, jest na wskroś nowoczesna. Muzycy wykorzystują gitary elektryczne, instrumenty klasyczne, (skrzypce, wiolonczelę) aż po brzmienia z przesterowanych basów i instrumenty dęte. Wszystko połączone w nowatorski sposób z elektronicznymi podkładami.
"Przed koncertem zostanie wyświetlony film niemy naszej produkcji +Nowy człowiek+. Scenariusz do niego oparliśmy na radzieckim filmie science fiction z lat 20. ubiegłego wieku. W skrócie mówiąc pokazano w nim, że człowieka można wyprodukować, stworzyć w maszynie. Miała to być najwyższa forma powstawania człowieka socjalistycznego" - dodał Nohucki.
W trakcie wrześniowego koncertu gościnnie wystąpią Maciek Maleńczuk, Marcin Świetlicki i gitarzysta Jacek Królik. Organizatorami wydarzenia są Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Projekt kulturalno-społeczny „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” jest realizowany od 2004 r. Według jego założeń w atrakcyjnych obiektach i plenerach na terenie tej części Krakowa odbywają się imprezy kulturalne z udziałem artystów polskiej estrady, będącymi wykonawcami różnych gatunków muzycznych (od piosenki poetyckiej przez muzykę folkową, klasyczną, szantową po muzykę rozrywkową). (PAP)
rcz/ abe/