Opolski Teatr Lalki i Aktora wystawił w sobotę sztukę dla dzieci pt. "Ojczyzna" wg tekstu Krystyny Miłobędzkiej. Po spektaklu na dzieci czekały warsztaty związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Spektakl został przygotowany przez studentów wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnym im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jego adresatem są dzieci powyżej szóstego roku życia. Całość jest częścią opolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
"Ojczyzna" to jedna z wielu sztuk jakie Krystyna Miłobędzka napisała dla dzieci. Podobnie jak pozostałe teksty dla najmłodszych, swoją formą, sztuka odnosi się do dziecięcych zabaw. Jak wspomniała poetka, pierwszym impulsem do napisania "Ojczyzny" było pytanie jej małego synka: "Mamo, a co to jest ojczyzna?", które zmusiło ją do zastanowienia się nad tym pojęciem, które tylko pozornie wydawało się proste i oczywiste.
Ta sztuka to zapis jej własnych przemyśleń na temat "ojczyzny". Autorka odwołuje się w "Ojczyźnie" do dziecięcego poznawania i odczuwania świata, mówiąc do dziecka jego językiem i ucząc dziecko rozumieć jego znaczenie.
Bohaterami spektaklu są abstrakcyjne postaci (Mowa, Droga, Klocek, Pan Wojsko), którzy w teatralnym świecie zwracają się do małego widza prostymi słowami. Bohaterowie tworzą symbole i słowa, którymi nazywają otaczający ich świat.
"Za pomocą prostych elementów scenografii, bohaterowie budują świat wspólnie, samodzielnie, burzą i tworzą na nowo, szukając przy tym odpowiedzi na pytania: Gdzie "ojczyzna" ma swój początek? Z czego się składa? Kto ją buduje? Co jest w niej dobrego? Czy może istnieć bez nas? Czy my możemy istnieć bez niej?" - wyjaśnia Magdalena Starczewska z opolskiego teatru.
Po spektaklu przygotowano warsztaty pn. "Wspólne budowanie ojczyzny", do których zaproszeni byli wszyscy mali widzowie. Podczas prowadzonych przez aktorów zajęć, dzieci mogły ułożyć z klocków tylko sobie znane miejsca i budowle lub wspólnie zbudować nową "Ojczyznę". (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mrr/