Organizacje związkowe działające w Muzeum Narodowym w Warszawie wyraziły sprzeciw przeciwko decyzji o zwolnieniu kuratora prof. Antoniego Ziemby. O „zakończeniu współpracy” z prof. Ziembą poinformowało MNW w oświadczeniu, przesłanym w środę PAP.
"Wszystkie organizacje związkowe, działające w Muzeum Narodowym w Warszawie: NSZZ +Solidarność+, NSZZ Pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, Związek Zawodowy Konserwatorów Dzieł Sztuki MNW, powiadomione przez dyrekcję placówki o zamiarze rozwiązania umowy bez wypowiedzenia prof. Antoniemu Ziembie, wyraziły negatywną opinię co do tego zamiaru" - podała w środę PAP Monika Janisz z Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" MNW.
Muzeum Narodowego w Warszawie poinformowało w środę w oświadczeniu przesłanym PAP, iż "zakończyło współpracę z prof. dr hab. Antonim Ziembą". "Przyczyny zwolnienia związane były wyłącznie z naruszeniem obowiązków pracowniczych, nałożonych na każdego pracownika przez przepisy Kodeksu pracy" - wskazano w oświadczeniu.
Jak zaznaczono, "decyzja poprzedzona była licznymi konsultacjami, w tym wymaganymi przez prawo konsultacjami z organizacjami związkowymi działającymi w MNW".
"Muzeum Narodowe w Warszawie - czytamy w oświadczeniu - jako instytucja kultury rozpoznawana w kraju i za granicą, finansowana ze środków publicznych zobowiązana jest do upowszechniania najwyższych standardów w sferze zachowań i działań swoich pracowników. Zachowując fundamentalną w demokratycznym państwie prawnym zasadę równości wobec prawa, Muzeum Narodowe w Warszawie nie może pozostawać obojętne wobec uchybień pracowników, usprawiedliwiając je publiczną czy też środowiskową rozpoznawalnością osoby. Szanując dorobek naukowy Profesora Antoniego Ziemby, dziękujemy za jego wkład w rozwój Muzeum Narodowego w Warszawie, życząc dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym" - napisało MNW.
Informację o zwolnieniu go z MNW podał we wtorek na Facebooku prof. Ziemba. "Właśnie zostałem ostatecznie zwolniony dyscyplinarnie (...) Ja się nie poddaję, będę walczył o powrót do muzeum. Was proszę o wytrwałość i dzielność. Działajcie na rzecz muzeum!" - napisał prof. Antoni Ziemba w poście zatytułowanym "Do Przyjaciół z MNW".
Jako pierwsza informację o zamiarze zwolnienia prof. Ziemby w trybie dyscyplinarnym podała 5 lipca "Rzeczpospolita". "Dyr. Miziołek zarzuca Antoniemu Ziembie działanie na szkodę muzeum w związku z wysłaniem przez niego listu do Stowarzyszenia Muzealników Polskich z prośbą o interwencję w konflikcie powstałym w Muzeum Narodowym" - pisała "Rz".
Tego dnia na stronie MNW pojawił się komunikat, w którym napisano, że wbrew medialnym doniesieniom prof. Ziemba nie został zwolniony.
List do prof. Jerzego Miziołka, dyrektora MNW, wystosowało Stowarzyszenie Muzealników Polskich, wyrażając w nim zaniepokojenie w związku z informacją o zamiarze zwolnienia w trybie dyscyplinarnym prof. Ziemby.
W liście podpisanym przez Michała Niezabitowskiego, prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich, napisano: "jak podano do wiadomości publicznej - powodem zwolnienia są działania Profesora Ziemby czynione w imieniu Kolegium Kuratorów - któremu od ponad dwudziestu lat przewodniczy. Piastowanie tej funkcji z jednej strony świadczy o kontynuowanym zaufaniu, jakim zespół Muzeum obdarza Profesora Ziembę, z drugiej wskazuje, iż spór w Muzeum Narodowym w Warszawie nie jest sporem personalnym pomiędzy dyrekcją instytucji, a zwalnianym pracownikiem, lecz obejmuje swoim zasięgiem zespół jako taki".
"Zaskakuje nas fakt, że bezpośrednim powodem podjęcia przez Pana Dyrektora zamiaru o zwolnieniu Profesora Antoniego Ziemby jest podpisanie pisma skierowanego do mnie jako Prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Otóż jesteśmy przekonani co do tego, że każdy muzealnik ma prawo zwracać się do organizacji społecznej, która go reprezentuje (...) Wyrażając konsternację naszego środowiska, z którego dobiegają do nas coraz liczniejsze głosy protestu wobec ostatnich wydarzeń w Muzeum Narodowym w Warszawie, nie możemy przyjąć postawy innej niż sprzeciw wobec trybu, w jakim Muzeum zamierza zakończyć współpracę z Profesorem Antonim Ziembą. W zaistniałej sytuacji decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu wieloletniego, zasłużonego i rozpoznawalnego w muzealnym świecie pracownika trudno nazwać jedynie pochopną. Jest to decyzja budząca poważne wątpliwości w świetle etyki zawodowej muzealnika, a jednocześnie w sposób oczywisty szkodząca Muzeum Narodowemu w Warszawie" - napisał prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
List w obronie prof. Ziemby skierowali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego muzealnicy i historycy sztuki. Jego autorką jest dr Barbara Arciszewska, dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a sygnatariuszami – ponad 200 pracowników wyższych uczelni, instytutów naukowych, muzeów i placówek kultury z kraju i zagranicy.
W liście opublikowanym przez "GW" autorka napisała: "Profesor Antoni Ziemba, uczeń profesora Jana Białostockiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, zatrudniony w Muzeum Narodowym w Warszawie od roku 1991, należy do najwybitniejszych i najbardziej aktywnych zawodowo polskich historyków sztuki swojego pokolenia. (...) Ma w swoim dorobku naukowym ponad dziewięćdziesiąt artykułów i siedem książek (...). Pracując wraz z zespołem, profesor Ziemba stworzył w Muzeum Narodowym od nowa dwie stałe, wielkie galerie: Galerię Sztuki Średniowiecznej (2013) i Galerię Sztuki Dawnej (2016); ta ostatnia w nowatorski sposób prezentuje najwybitniejsze spośród przechowywanych w Muzeum dzieła malarstwa, rzeźby i rzemiosł artystycznych okresu nowożytnego".(PAP)
Anna Bernat
abe/ itm/