Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2018

Orkiestra Aukso współprowadzona przez ministerstwo kultury

Ceniona w kraju i za granicą Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso jest od środy współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Tychach z udziałem władz miasta.

„Przyczyny tej decyzji to dorobek i pozycja, jaką ta znakomita orkiestra zdołała sobie wypracować w ciągu 20 lat istnienia, ale przyczyn jest więcej – to współprowadzenie podpisujemy w ramach szerszego projektu, w ramach którego ministerstwo zwiększyło liczbę instytucji współprowadzonych. Od 2 lat konsekwentnie ją zwiększamy, obecnie jest ich ok. 40” – powiedziała PAP wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

„W obecnej sytuacji, kiedy postindustrialny Śląsk inwestuje w kulturę, ministerstwo nie tylko to docenia, ale uważa, że słuszną i dalekowzroczną polityką władz państwowych jest wsparcie tego procesu, który nie tylko temu regionowi, ale i całemu krajowi dobrze posłuży, czego orkiestra Aukso wydaje się doskonałym przykładem” – dodała.

Ministerstwo w ramach umowy - podpisanej na razie na 3 lata, ale z opcją przedłużenia – będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tys. zł. Wiceminister Zwinogrodzka zwróciła uwagę, że status instytucji współprowadzonej przez resort ułatwia i skraca też drogę do pozyskania dotacji celowych.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba przypomniał, że miasto przekazuje obecnie na orkiestrę ponad 2 mln zł rocznie. „Czuję radość z następnego etapu, który możemy realizować dzięki tym pieniądzom. Zaczynaliśmy z Aukso biorąc muzyków z bezrobocia. Dzisiaj Aukso dysponuje budżetem z miasta ponaddwumilionowym i stąd możliwość realizacji tych wszystkich projektów, które zmieniły nie tylko życie miasta, regionu, ale i Polski” – powiedział.

„Mówiono o Tychach jako o motoryzacyjnej, hokejowej czy piwnej stolicy Polski, a dzisiaj coraz częściej się mówi o Aukso. Promowanie się przez kulturę jest chyba najbardziej efektywnym przedsięwzięciem. Polecam, warto” – dodał.

Dyrygent i dyrektor orkiestry Aukso Marek Moś wyraził przekonanie, że pieniądze zostaną spożytkowane „w sposób najbardziej właściwy i dający radość słuchaczom”. Nie chciał podać na razie szczegółów, ale zapowiedział, że jesienią w Tychach zostanie zorganizowany nowy festiwal muzyczny. „Niezwykle kompaktowy w czasie, ale i niezwykle intensywny. Otworzymy się na różne rodzaje muzyki - od klasycznej po elektronikę” – zapowiedział.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso liczy obecnie 22 muzyków. Zespół powstał w 1998 r. z inicjatywy absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta Marka Mosia, który do dziś pełni funkcję dyrygenta i dyrektora artystycznego orkiestry.

Muzycy grają w najlepszych salach koncertowych w Polsce i za granicą. Aukso występuje podczas wielu uznawanych festiwali m.in. na Festiwalu Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni czy Festiwalu Muzyki Filmowej. W ciągu kilkunastu lat instrumentaliści nagrali kilkadziesiąt płyt m.in. z muzyką współczesnych polskich kompozytorów. Był to ulubiony zespół kameralny wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara (1932-2013). (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL