Spotkania autorskie i współpraca literatów i artystów z Gdańska i Wrocławia pod hasłem "Ranne szychty" rozpocznie tegoroczną 8. edycję Grassomanii - projektu inspirowanego twórczością urodzonego w Gdańsku laureata literackiej Nagrody Nobla Guentera Grassa.
"Przez siedem ostatnich lat Grassomania była 2-3 dniowym festiwalem w przestrzeni publicznej z mnóstwem interdyscyplinarnych wydarzeń, projekcji i performance. Obecną Grassomanię chcemy wydłużyć w czasie, zachowując jednocześnie jej interdyscyplinarny charakter" - powiedziała we wtorek dziennikarzom Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej, organizującej imprezę.
Tegoroczną edycję zainauguruje wydarzenie pod nazwą "Ranne szychty" - to tytuł pierwszej z trzech ksiąg powieści Grassa pt. "Psie lata", stanowiącej ostatnią część tzw. trylogii gdańskiej, w której Gdańsk jawi się jako miasto pogranicza, mała ojczyzna Niemców, Polaków i Żydów.
"Przez siedem ostatnich lat Grassomania była 2-3 dniowym festiwalem w przestrzeni publicznej z mnóstwem interdyscyplinarnych wydarzeń, projekcji i performance. Obecną Grassomanię chcemy wydłużyć w czasie, zachowując jednocześnie jej interdyscyplinarny charakter" - powiedziała we wtorek dziennikarzom Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej, organizującej imprezę.
Do udziału w "Rannych szychtach" zaproszono 12 literatów i artystów z dwóch miast - Gdańska (Jakub Babczyński, Grzegorz Kwiatkowski, Patrycja Orzechowska, Aleksandra M. Perzyńska, Barbara Piórkowska, Maciej Salamon) oraz Wrocławia (Agnieszka Wolny-Hamkało, Katarzyna Kmita, Bartosz Sadulski, Kama Sokolnicka, Antoni Wajda, Kamil Zając).
"Dlaczego Wrocław? Z oczywistych powodów - dziś wszystkie oczy zwrócone są na to miasto, które jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury" - wyjaśniła Wróblewska.
Wymienieni twórcy będą podróżować między Gdańskiem i Wrocławiem na kilkudniowe pobyty rezydencyjne i spotkania autorskie - autorzy z Trójmiasta będą się spotykać z publicznością we Wrocławiu; a ci ze stolicy Dolnego Śląska przyjadą nad morze.
Pierwsze z tych spotkań pt. "Jak pościć, aby wiersz był bardziej syty?", inaugurujące "Ranne szychty", z udziałem wrocławskiego poety i dziennikarza Bartosza Sadulskiego, odbędzie się w środę w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa. Jako pierwszy z Gdańska do Wrocławia wybierze się poeta i muzyk Grzegorz Kwiatkowski, który spotka się w piątek z miejscową z publicznością w księgarni "Tajne Komplety". Ostatnią rezydencję i spotkanie z widzami przewidziano dla wrocławskiej artystki wizualnej Katarzyny Kmity, która będzie przebywać na Wybrzeżu 2-7 sierpnia.
W ramach "Rannych szycht" twórcy z Gdańska i Wrocławia połączeni zostaną też w pary (literat z artystą) i przez pół roku, spotykając się ze sobą mniej więcej raz w miesiącu, tworzyć będą wspólnie dzieło.
"Podczas tej pracy twórcy postarają się zmierzyć się z genius loci obydwu oddalonych, ale w pewnym sensie pokrewnych sobie miast, posiadających wielonarodową i wielokulturową przeszłość, niejednorodnych i niejednoznacznych, charakteryzujących się wielowarstwową spuścizną pozostawioną przez autorów o proweniencji niemieckiej, śląskiej, kaszubskiej i gdańskiej" - wyjaśniła Wróblewska.
Powstałe w ten sposób w duetach sześć prac zostanie potem wydane w specjalnej publikacji.
W ramach tegorocznej Grassomanii 13 kwietnia w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa otwarta zostanie wystawa pt. "Guenter Grass – kolekcja Plus".
Ideą tej ekspozycji, którą można będzie oglądać do 14 sierpnia, będzie zestawienie części prac plastycznych noblisty z dziełami współczesnych gdańskich artystów. Gdańska Galeria Guentera Grassa ma w swojej kolekcji 141 prac graficznych, rysunkowych i rzeźbiarskich twórcy.
Do udziału w wystawie zaproszeni zostali: Alicja Buławka-Fankidejska, Magda Hueckel, Władysław Jackiewicz, Katarzyna Jóźwiak–Moskal, Jacek Kornacki, Stanisław Nowodworski, Mariusz Otta, Maciej Rauch, Maciek Salamon, Krzysztof Wróblewski, Wojciech Zamiara, Marcin Zawicki i Małgorzata Żerwe.
"To artyści z różnych pokoleń, tworzący w różnorodnych rodzajach sztuki. Ich prace będą wchodzić w dialog z dziełami noblisty. Zestawione zostaną podobne motywy takie np. jak pejzaż czy często rysowane przez Grassa zwierzęta. W niektórych przypadkach te połączenia będą miały zaskakujący efekt" - nadmieniła Wróblewska.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ul. Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Grass był też doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata".
Twórca zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece.(PAP)
rop/ gma/