Spektakl Teatru Narodowego Habima z Izraela oraz koncert finałowy z udziałem Kayah z Transoriental Orchestra, Joshuy Nelsona i Raphaela Rogińskiego z Cukunft Big Band to niektóre z atrakcji, jakie czekają na gości ostatniego weekendu Festiwalu "Warszawa Singera".
X Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" organizowany przez Fundację Shalom rozpoczął się 24 sierpnia. W jego ramach zorganizowano już ponad 140 festiwalowych wydarzeń m.in. wystawy, wykłady, warsztaty, spotkania literackie, pokazy filmowe i inne atrakcje, które jak co roku odbyły się w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.
Wśród minionych wydarzeń, cieszących się - jak podkreślają organizatorzy - dużym zainteresowaniem gości był inaugurujący festiwal koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków, spektakl "Yentl" Teatru Żydowskiego z Bukaresztu, koncert Tomasza Stańki z zespołem Kroke oraz występ wokalisty Dudu Fishera. Wiele atrakcji kulturalnych zaplanowano również na ostatni festiwalowy weekend.
Goście "Warszawy Singera" w piątek wieczorem znów będą mogli posłuchać Joshuy Nelsona, nazywanego "księciem muzyki gospel", który wystąpi wraz z zespołem. Artysta łączący hebrajską duchowość z soulowym brzmieniami, koncertował na całym świecie wspólnie z największymi gwiazdami muzyki soulowej i jazzowej takimi jak Aretha Franklin, Billy Preston czy Wynton Marsalis.
Wśród minionych wydarzeń, cieszących się - jak podkreślają organizatorzy - dużym zainteresowaniem gości był inaugurujący festiwal koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków, spektakl "Yentl" Teatru Żydowskiego z Bukaresztu, koncert Tomasza Stańki z zespołem Kroke oraz występ wokalisty Dudu Fishera. Wiele atrakcji kulturalnych zaplanowano również na ostatni festiwalowy weekend.
W sobotę fani muzyki klezmerskiej będą mogli wziąć udział w Nocy Klezmerów, podczas której wystąpi zespół Other Europeans Band, założony i kierowany przez Alana Berna. Zespół tworzony przez czternastu muzyków klezmerskich i romskich oraz członków romskiego zespołu Lautari, gra niezwykle emocjonalną i cenioną przez znawców muzykę.
Miłośników teatru organizatorzy Festiwalu zapraszają w niedzielę do Teatru Żydowskiego na spektakl Teatru Narodowego Habima z Izraela pt. "The Dybbuk. Between two worlds" ("Dybuk. Między dwoma światami"). To współczesna adaptacja jednej z najbardziej znanych sztuk żydowskich łącząca w sobie inspirację obrazami Marca Chagalla, niemieckim ekspresjonizmem, filmami Tima Burtona i programem "Muppet Show" Jima Hensona.
Również w niedzielę, podczas wieczornego koncertu finałowego wystąpi piosenkarka Kayah, której towarzyszyć będzie Joshua Nelson oraz zespół Cukunft tworzony przez Raphaela Rogińskiego, Pawła Szamburskiego i Tomasza Dudę. Grupa specjalnie na festiwal przygotowała program z muzyką z żydowskich wesel.
"Muszę przyznać, że na tegoroczną edycję festiwalu przybyły tłumy. To naprawdę wielkie święto żydowskiej kultury, wielkie święto także samej Warszawy. Tylko na jeden z naszych wyjątkowych koncertów, na występ mistrza trąbki Tomasza Stańki przybyło aż trzy tysiące osób" - relacjonowała dyrektor generalna Fundacji Shalom.
Zapowiedziała również, że są plany rozszerzenia i wydłużenia przyszłorocznej edycji festiwalu, rozpoczynającej kolejną dekadę "Warszawy Singera". "Zaczniemy od Leoncina, miejsca urodzenia Isaaca Bashevisa Singera, potem pojedziemy do Biłgoraja, gdzie mieszkał przez kilka lat z rodziną. Kolejnym przystankiem będzie podwarszawski Radzymin, gdzie także zamieszkiwał, potem będziemy już w Warszawie, odwiedzając ul. Krochmalną, gdzie również mieszkał. Na koniec zaś planujemy się udać do Nowego Jorku. Mamy nadzieję, że wszystkie te plany uda się zrealizować" - dodała Tencer.
"Warszawa Singera" potrwa do 1 września. Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
akn/ ls/