W siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu 1 grudnia odbędzie się otwarcie multimedialnej instalacji Jakuba Woynarowskiego pt. „Sol Salutis – mowa liczb” - poinformowała PAP Ewa Szandomirska z Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).
"Co łączy twórczość największego polskiego poety romantycznego Adama Mickiewicza z systemami matematycznymi? To instalacja multimedialna Jakuba Woynarowskiego „Sol Salutis – mowa liczb”, która splata te obszary w niezwykłe doświadczenie audiowizualne" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Jak wyjaśniono, "praca powstała na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza", a "jej premiera odbędzie się1 grudnia w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu".
Podkreślono, że "w ten sposób IAM inauguruje w czterech miastach związanych z życiem Adama Mickiewicza - Rok Polskiego Romantyzmu, zaplanowany na 2022 r.".
"Kuratorem wystaw jest Jakub Woynarowski, który dokonał pogłębionej analizy znaczenia liczb w twórczości Mickiewicza, szczególnie zawartych w nigdy niepublikowanym futurystycznym dziele poety +Historia przyszłości+, znanym jedynie z korespondencji i fragmentów" - napisano, dodając, że "współorganizatorem francuskiego pokazu jest Instytut Polski w Paryżu".
Wyjaśniono, że "kolejne odsłony projektu +Sol Salutis - mowa liczb+ odbędą się w Rzymie, Wilnie oraz Stambule, dzięki współpracy z Instytutami Polskimi oraz Konsulatem Generalnym RP w Stambule".
"We współczesnym świecie wydajemy się ślepo zawierzać systemom matematycznym i algorytmom, zapominając zupełnie o pozaracjonalnym pierwiastku, który również ma znaczenie nawet w społeczeństwie technologicznym. Instalacja +Sol Salutis - mowa liczb+ podkreśla ten dualistyczny związek" – powiedziała dyrektor IAM Barbara Schabowska, cytowana w informacji.
Jak zaznaczono, "punktem wyjścia dla doświadczenia audiowizualnego +Sol Salutis - mowa liczb+ jest symboliczny splot wydarzeń, jaki nastąpił pod koniec grudnia 1840 r. – miała wtedy miejsce pamiętna +uczta grudniowa+ (25 XII), zorganizowana w Paryżu z okazji urodzin i imienin Adama Mickiewicza (24 XII) oraz dla uczczenia jego inauguracyjnego wykładu w College de France (22 XII)". "Istotne tło kulturowe stanowią tu Święta Bożego Narodzenia (25/26 XII) oraz zjawiska astronomiczne związane z przesileniem zimowym (21/22 XII), w starożytności celebrowane w ramach Saturnaliów i Sol Invictus (25 XII według kalendarza juliańskiego)" - wyjaśniono.
Podkreślono, że "rolę wizualnej klamry, łączącej wymienione zdarzenia może pełnić metafizyczna symbolika światła/Słońca, do której nawiązuje swoją formą przygotowywana instalacja".
"Jej centralny element stanowi duże, koliste zwierciadło, pełniące funkcję ekranu dla rzutowanej na niego projekcji – animacji, dekodującej mistyczne sensy zawarte w tzw. +kwadracie solarnym+, którego autorstwo przypisywał Mickiewiczowi historyk sztuki Zdzisław Kępiński" - napisano.
Jak wyjaśniono, "geometryczna tablica, zestawiająca ze sobą liczby i litery polskiego alfabetu, stanowić może narzędzie umożliwiające zrozumienie sensów kryjących się za tajemniczą mickiewiczowską formułą +czterdzieści i cztery+". "Dodatkowo poszczególnym literom / liczbom przypisane zostaną konkretne dźwięki, które zgodnie z intuicją Kępińskiego – traktującego kwadrat solarny jako rodzaj matematycznej +harfy+ – akustycznie dopełnią warstwę wizualną zdarzenia" - dodano w opisie instalacji.
"Przygotowana przeze mnie matematyczna tablica może pełnić funkcję zwierciadła, w którym przegląda się współczesny człowiek — w równej mierze racjonalny, co przepełniony sprzecznymi emocjami" – powiedział Jakub Woynarowski.
Jakub Woynarowski jest artystą, projektantem i kuratorem. Jest absolwentem i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był autorem koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2015 r. otrzymał "Paszport Polityki" w kategorii sztuki wizualne.
Kolejne prezentacje "Sol Salutis - mowa liczb" zaplanowano: od 6 do 18 grudnia w Fondazione Pastificio Cerere w Rzymie, od 7 do 9 grudnia w Ratuszu w Wilnie i od 13 do 17 grudnia na Uniwersytecie Stambulskim.
Organizatorem pokazów instalacji jest IAM. Współorganizatorami są Instytuty Polskie w Paryżu, Rzymie, Wilnie oraz, Konsulat Generalny RP w Stambule.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/