12 września nastąpi otwarcie nowej siedziby Cricoteki, czyli Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie. Na ten dzień przygotowano już stałą wystawę dzieł artysty.
Dodatkowo na otwarcie zaplanowano wernisaż czasowej ekspozycji "Nic dwa razy", na której znajdą się prace współczesnych artystów interpretujących twórczość Kantora – poinformowała PAP Agnieszka Oprządek odpowiedzialna za promocję Cricoteki.
Nowa siedziba instytucji zbudowana została na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w prawobrzeżnej części Krakowa. Wielofunkcyjny obiekt powstał z połączenia zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku – galerii nad elektrownią. Spodnia powierzchnia galerii została wyłożona lustrzaną taflą, która odbija dachy stojących pod nią budynków elektrowni oraz plac widowiskowy wokół nich.
Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 r. z inicjatywy Tadeusza Kantora jako „żywe archiwum” Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, gromadziła unikalne materiały dokumentujące działalność teatru i jego założyciela.
Zdaniem dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w małopolskim urzędzie marszałkowskim, Krzysztofa Markiela, dzieło Kantora nie zmieści się w nawet najbardziej okazałej i spektakularnej przestrzeni wystawienniczej. Mimo to, "w nowym opakowaniu, zaskakującym swoją formą, stworzona zostanie możliwość do poznawania i twórczego dialogu z niezwykłym dorobkiem twórczym".
„Przy krakowskim bulwarze nad Wisłą nie staje budynek. Staje dzieło. Obiekt będący swego rodzaju zaprzeczeniem budynku – wręcz unoszący się nad ziemią, jakoś podparty, poskręcany, obłożony zardzewiałą blachą, odbijający się w mętnej rzece i odbijający postaci pod nim stąpające, wciśnięty w miejsce wydarte przypadkowej przestrzeni” – powiedział dyrektor i podkreślił: „bezkompromisowość budynku musi wypełnić bezkompromisowa sztuka”.
Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego Tadeusza Kantora jako „żywe archiwum” Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, gromadziła unikalne materiały dokumentujące działalność teatru i jego założyciela.
„Cricot 2 był teatrem jednego twórcy. Tadeusz Kantor zaproponował, by po jego odejściu ze świata Cricotekę zamienić na muzeum, którego kolekcja, archiwum oraz doświadczona załoga dalej będą głosić jego idee. Chciał, by było to muzeum żywe, nowoczesne” – przypomniał współzałożyciel i wieloletni dyrektor Cricoteki Konstanty Węgrzyn.
Podkreślił znaczenie twórczości teatralnej i plastycznej Kantora dla światowej sztuki i zwrócił uwagę, że w nowym budynku będą spełniane i upowszechniane wciąż aktualne i prekursorskie idee artysty.
W nowej siedzibie zaplanowano dwa główne nurty działań programowych Cricoteki: pierwszy – związany z prezentacją twórczości Kantora oraz drugi – ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Założenia te będą realizowane poprzez kolejne odsłony stałej ekspozycji oraz program wystaw czasowych.
Oprócz sal wystawowych w nowej Cricotece mieścić się mają sala teatralna, archiwum, czytelnia i biblioteka, księgarnia, a na ostatnim piętrze kawiarnia z widokiem na Wisłę i panoramę Krakowa.
Budowa nowej siedziby Cricoteki ruszyła w grudniu 2009 r. Wskutek nieporozumień dotyczących możliwości realizacji projektu, prace w 2012 r. przez kilka miesięcy były wstrzymane. Budynek osadzono na 189 palach o długości 11 m każdy; wylano 4 tys. metrów sześc. betonu, zużyto 490 ton stali konstrukcyjnej i 350 ton stali zbrojeniowej.
Koszty wybudowania siedziby dla Cricoteki, jej wyposażenia wraz z urządzeniem wystawy stałej, wynoszą ponad 50 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie Unii Europejskiej.
Jak dotąd Cricoteka funkcjonowała w czterech różnych siedzibach. Po przeprowadzce w nowe miejsce dla widzów dostępna będzie jeszcze Galeria - Pracownia Kantora przy ul. Siennej.
Polska Agencja Prasowa objęła patronatem medialnym otwarcie nowej siedziby Cricoteki. (PAP)
bko/ mlu/ jbr/