Atrakcje dla rodzin, koncert poświęcony Helenie Majdaniec, iluminacje i potańcówka znalazły się wśród wydarzeń zaplanowanych na Szczecińskie Dni Otwarte, którymi rozpocznie się działalność przebudowanego Teatru Letniego. Impreza rozpocznie się w piątek.
"Będą koncerty, występy szczecińskich artystów, pokazy iluminacji, 160-kilogramowy tort, będą atrakcje – nie tylko dla najmłodszych – w strefie familijnej i na wodzie, odsłonięcie rzeźby Heleny Majdaniec, wystawa poświęcona patronce amfiteatru, potańcówka i mnóstwo innych atrakcji" – zapowiedział we wtorek rzecznik Szczecińskiej Agencji Artystycznej Robert Grabowski.
Wydarzenia odbywać się będą zarówno w samym amfiteatrze, jak i w jego sąsiedztwie, m.in. na jeziorze Rusałka. O godz. 15 w piątek rozpocznie działanie strefa familijna, a na jeziorze przygotowane będą atrakcje na deskach SUP (stand up paddle – wiosłowanie na stojąco), jak również waterball – przezroczyste kule, w których można przemieszczać się po wodzie.
Otwarcie bram wyremontowanego amfiteatru zaplanowano na godz. 17.30 w piątek. W programie znalazły się koncerty, tort, pokaz iluminacji, a także Lorem Ipsum Show – "artystyczna konfrontacja związanych ze Szczecinem twórców i wykonawców" z kompozycjami i tekstami aktora i wokalisty Olka Różanka.
W programie drugiego dnia imprezy jest natomiast odsłonięcie rzeźby Heleny Majdaniec, patronki Teatru Letniego i otwarcie wystawy poświęconej artystce. W sobotę odbędzie się także spotkanie z autorem biografii piosenkarki Rafałem Podrazą, koncerty szczecińskich zespołów oraz koncert z piosenkami Heleny Majdaniec "Było tak już raz".
"Piosenki te zabrzmią we współczesnych, oryginalnych aranżacjach, stworzonych specjalnie na potrzeby szczecińskiego koncertu. Wykonawcom towarzyszył będzie ponad trzydziestoosobowy skład instrumentalistów, złożonych z muzyków Szczecin Philharmonic Bigband oraz orkiestry symfonicznej szczecińskiej filharmonii" – zapowiedziano.
Na niedzielę zaplanowano natomiast m.in. turniej rodzinny z piosenkami z bajek i seriali, pokaz iluzjonisty i spektakl dla dzieci "Szalona Pippi". Imprezę zakończy potańcówka na deskach Teatru Letniego.
Uzupełnieniem wydarzeń będzie Come With Us na polanie w sąsiedztwie amfiteatru – niezależny festiwal, łączący "różne formy kultury nowoczesnej - od muzyki i tańca przez instalację, street art po visual art".
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec zlokalizowany jest w południowo–zachodniej części Parku Kasprowicza. W latach 30. XX w. zbudowano tam pierwszą scenę parkową – drewnianą estradę z rzędami ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany według projektu Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. Nadano mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem, nawiązującym do Gateway Arch w amerykańskim Saint Louis. W 2015 r. konkurs na przebudowę i rozbudowę teatru wygrało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Przebudowę rozpoczęto latem 2020 r.
W ramach prac rozbudowano scenę od strony widowni, rozebrano stare zadaszenie i wybudowano nowe (wcześniej dach osłaniał jedynie scenę i pierwsze rzędy widowni), przebudowano widownię, drogi dojazdowe do obiektu, sieci elektryczne, kanalizacyjne i sanitarne, przeprowadzono też renowację i konserwację łuku żelbetowego. Na obiekcie zainstalowany został też zaawansowany system scenotechniki: iluminacja, dodatkowe oświetlenie oraz wciągarki umożliwiające szybki montaż scenografii, oświetlenia i nagłośnienia.
Wykonawcą była firma Adamietz. Koszt inwestycji to ponad 33 mln zł brutto.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/