O rodzinie, szkole i powrotach poetki do rodzinnego miasta opowiada wystawa „Lublin Julii Hartwig”, która powstała na Placu Litewskim. W najbliższą sobotę po ekspozycji będzie oprowadzać jej kuratorka.
W poniedziałek na Placu Litewskim w Lublinie otwarto wystawę plenerową „Lublin Julii Hartwig”. O ekspozycji opowiedziała podczas konferencji prasowej kuratorka wystawy Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN".
„Na wystawie opowiadamy o rodzinie, szkole i powrotach Julii Hartwig do Lublina” - powiedziała Zętar. Dodała, że ekspozycja została skonstruowana, jako połączenie tekstów i fotografii. „Zostały na nią wybrane fragmenty zarówno utworów poetyckich, jak i tekstów prozatorskich Julii Hartwig poświęconych Lublinowi” - podała kuratorka.
Wystawa składa się z 32 tablic, na których znajduje się 25 fotografii, a także wiersze i eseje Julii Hartwig. Jak poinformowała kuratorka, autorem części fotografii jest brat poetki Edward Hartwig.
„Część z tych fotografii pochodzi ze zbiorów prywatnych Marka Gromaszka. Po raz pierwszy prezentujemy szerokiej publiczności materiały pochodzące z archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego” – powiedziała Zętar. Kuratorka dodała, że archiwum w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” zdeponowała córka poetki Danielle Lehtinen. Wśród materiałów znajdują się albumy rodzinne i dokumenty pochodzące z lubelskiego okresu życia Julii Hartwig.
W najbliższą sobotę o godz. 12 wystawę będzie można zwiedzić z kuratorką ekspozycji Joanną Zętar. W programie jest także spacer po Śródmieściu śladami miejsc związanych z Julią Hartwig. Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres: magdalena.krasuska@tnn.lublin.pl. Liczba uczestników jest ograniczona do 25 osób. Zgłoszenia można nadsyłać do piątku. Wystawę będzie można oglądać do 19 października.
„Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Julii Hartwig, jakie Ośrodek +Brama Grodzka - Teatr NN+ przygotował w tym roku” - poinformowała Zętar. Dodała, że w ramach obchodów przygotowano także słuchowisko „Schodzimy się i rozchodzimy” zainspirowane listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej. Premiera odbędzie się 20 października w filii Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 w Lublinie. Pierwszą emisję zaplanowano na 24 października o godz. 10.15 na antenie Radia Lublin w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 r. w Lublinie. W swoim rodzinnym mieście ukończyła szkołę podstawową i średnią. Egzamin maturalny zdała w 1939 r. Studia rozpoczęła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas okupacji przeniosła się do Warszawy, podjęła studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i działała w konspiracji.
Po wojnie Julia Hartwig publikowała wiersze, przekłady z literatury francuskiej i recenzje na łamach „Nowej Kultury”, „Świata”, „Poezji”. Wielokrotnie przebywała za granicą. W 2009 r. Rada Miasta Lublina nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina. Zmarła 13 lipca 2017 r. w Pensylwanii w USA.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ aszw/