Kultura i sztuka po 1989 roku

01.09.2018

Otwarto pierwszą w Wielkopolsce bibliotekę multimedialną

Pierwszą w Wielkopolsce bibliotekę multimedialną otwarto w sobotę w Ostrowie Wlkp. Za inwestycję miasto zapłaciło 500 tys. złotych. Dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosło 3,2 mln złotych.

Biblioteka multimedialna powstała jako filia Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego przy ul. Kolejowej 24 w Ostrowie Wlkp.

"Nasza biblioteka jest jedyną w Wielkopolsce, a jedenastą w kraju, która digitalizuje swoje zbiory. To właśnie w mediatece będą one udostępniane na nośnikach cyfrowych" - powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Zbiory obejmują różne działy: muzykę, literaturę, kulturę techniczną, kino, sztukę, filmotekę i fonotekę. "Wszystko w nowatorskiej i unikatowej formie" – podkreśliła prezydent Ostrowa Wlkp.

Mediateka jest wyposażona w najnowsze materiały multimedialne, oprogramowanie oraz nośniki dźwięku i obrazu. Są tam interaktywne ściany i dotykowe, bezszwowe monitory.

"Obiekt ma żyć i przyciągać ostrowian" – podkreśliła prezydent. Jak zapowiedziała, mediateka będzie też miejscem lekcji i zajęć dla młodzieży szkolnej. By w nich uczestniczyć, wystarczy wyrobić sobie kartę biblioteczną.

Biblioteka jest dostosowana dla niewidomych - specjalne stanowiska wyposażono w system komunikacji brajlem. Wszystkie pomieszczenia dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. (PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL