W Łodzi przedłużono umowę dotyczącą współprowadzenia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina przez Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego szef, wicepremier prof. Piotr Gliński, powiedział, że aneks do umowy jest decyzją kluczową.
Wicepremier Piotr Gliński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisali trzyletni aneks do umowy zawartej w grudniu 2018 roku. Ministerstwo przeznacza rocznie prawie trzy dodatkowe miliony złotych na prowadzenie FŁ, co razem z pieniędzmi przekazywanymi przez samorząd województwa daje w sumie ponad 19 milionów złotych.
"Filharmonia Łódzka będzie mogła nadal mogła liczyć na wsparcie ministerstwa. Razem z panem marszałkiem będziemy starali się dalej wspierać działalność tej instytucji" - podkreślił Gliński podczas czwartkowej konferencji prasowej. "Dzięki temu, w tym ciężkim dla kultury czasie pandemii, mogły być zorganizowane dodatkowe koncerty i mogły zostać wydane płyty z osiągnięciami Filharmonii Łódzkiej, za które dostała ona prestiżową nagrodę muzyczną - Fryderyka" - przypomniał.
"Aneks do umowy na współprowadzenie łódzkiej filharmonii jest decyzją kluczową" - powiedział wicepremier. "Przez ostatnie 6 lat zwiększyliśmy o 100 procent liczbę współprowadzonych instytucji kultury z 15 do 30 takich placówek" - przekazał.
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zwrócił uwagę, że wsparcie FŁ przez ministra kultury oznacza również dodatkowe korzyści. "Pamiętajmy, że będąc tak zwaną instytucją współprowadzoną Filharmonia Łódzka ma dostęp do specjalnych ministerialnych programów wsparcia finansowego" - zaznaczył.
Dyrektor FŁ Tomasz Bęben po podpisaniu aneksu nie ukrywał radości z dodatkowego, ministerialnego wsparcia. "Zdjąłem maseczkę, abyście mogli zobaczyć twarz człowieka szczęśliwego" - mówił. "Cieszę się, że jesteśmy znowu w dobrym towarzystwie, w otoczeniu dobrych emocji" - podkreślił.
Po podpisaniu umowy zaplanowano spotkanie wicepremiera Glińskiego z zespołem Filharmonii Łódzkiej.
Po południu minister kultury i dziedzictwa narodowego ma także odwiedzić Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie otwarto właśnie stałą wystawę "Łódź filmowa". Ekspozycja ukazuje powojenną historię przemysłu filmowego w mieście. Poświęcona jest m.in. aktorom, reżyserom, operatorom, a podczas zwiedzania można obejrzeć specjalnie zmontowane fragmenty 21 filmów nakręconych w Łodzi.
Wieczorem wicepremier Piotr Gliński będzie gościem uroczystości otwarcia wystawy „Miasto - Moda - Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ dki/