Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa; kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej tożsamości – podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie – dodał.
"Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa, dlatego kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej tożsamości i cennego zasobu twórczego – najpierw poprzez udostępnienie zbiorów za pomocą technologii cyfrowych, a następnie przeprowadzenie digitalizacji całego narodowego dziedzictwa kulturowego" - powiedział Piotr Gliński, który w środę wziął online udział w VI Międzynarodowym Forum "Kreatywna Ukraina" zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Forum odbywa się w dniach 7-8 grudnia. Głównym tematem Forum jest rola i rozwój przemysłów kreatywnych w czasie wojny.
Jak podkreślił w komunikacie resort kultury "wicepremier Gliński wskazał, że polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz stworzenia cyfrowej platformy ich archiwizacji, ochrony i upowszechniania".
"Rozpoczęliśmy projekt katalogowania strat zabytków architektury i stanowisk archeologicznych. W celu gromadzenia i opracowywania dowodów rosyjskich zbrodni wojennych w Warszawie powołane zostało Centrum Dokumentacji Zbrodni Rosyjskich na Ukrainie im. Rafała Lemkina" – przekazał minister kultury cytowany w komunikacie.
Zwrócił uwagę, że "gdy wojska Federacji Rosyjskiej wkroczyły na terytorium Ukrainy, rozpoczynając kolejny etap trwającej od 2014 r. agresji, dużą solidarnością wykazali się przedstawiciele polskiej i zagranicznej sceny producentów gier wideo".
"Do błyskawicznie zorganizowanej, zapoczątkowanej przez polskie studio +11 bit studios+ akcji przekazywania dochodów ze sprzedaży gier na rzecz walczącej Ukrainy włączyło się wiele podmiotów" - zauważył wicepremier. "Społeczność game developerów z całego świata, poza wsparciem finansowym, uruchamiała też inne inicjatywy wspierające zarówno całą Ukrainę, jak i przedstawicieli ukraińskich SKK – uruchamiane były m.in. programy stażowe czy ułatwiające znalezienie zatrudnienia przez tych z nich, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj" - podkreślił Gliński.
Jak zaznaczył, "platformy dystrybucji gier odmawiały sprzedaży rosyjskich produktów, a społeczność graczy walczyła z dezinformacją wysyłając do rosyjskich graczy prawdziwe wiadomości o wojnie".
Wicepremier Gliński przypomniał również konkurs "United with Ukraine Game Jam", zorganizowany przez polskie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Podkreślił, że "był to największy game jam w Polsce od początku pandemii COVID-19, w którym wzięło udział blisko 400 uczestników z 22 krajów". "W ciągu 48 godzin tworzyli oni gry wideo, będące znakiem solidarności z walczącymi Ukraińcami" - dodał minister kultury.
"Warto podkreślić, że rola gier wideo w docieraniu do zróżnicowanej i w dużej części młodej publiczności jest nie do przecenienia. Taka też była idea tego wydarzenia - zwrócenie uwagi społeczności, uświadomienie jej członkom sytuacji na Ukrainie i zaangażowanie ich w działania. Na każdym etapie tworzenia gry uczestnicy mogli skorzystać z pomocy profesjonalnych mentorów, m.in. artystów, projektantów, muzyków i scenarzystów. Impreza prowadzona była w formie hybrydowej, a jury nagrodziło gry nawiązujące do ukraińskiego dziedzictwa kulturowego" – przekazał wicepremier.
Zapewnił, że "wielowymiarowa pomoc udzielana Ukrainie przez Polskę od 24 lutego będzie dalej kontynuowana". Wskazał, że "przed wojną w Polsce mieszkało około 1 mln 200 tys. obywateli Ukrainy, zaś po rosyjskiej agresji granicę polsko-ukraińską przekroczyło prawie 8 mln osób". Zaznaczył, że "aktualnie w naszym kraju pozostaje ponad 2 mln Ukraińców".
Gliński podkreślił też, że polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "pozostaje w stałym, bezpośrednim kontakcie z polskimi oraz ukraińskimi instytucjami kultury, zapewniając koordynację pomocy dla Ukrainy". "Chcę zapewnić, że my, polski rząd i Polacy, staramy się wychodzić naprzeciw najpilniejszym obecnie potrzebom Ukrainy" - mówił. "Działania i inicjatywy podejmowane przez Polskę w celu wsparcia narodu ukraińskiego nie mają precedensu w historii świata" - ocenił wicepremier.
Jak podkreślono w komunikacie, Piotr Gliński przypomniał, że na dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę w polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołany został specjalny zespół kryzysowy, przekształcony później w Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa. "Centrum pomaga aktualnie ponad 100 ukraińskim instytucjom kultury – dostarczyło już ponad 800 palet pomocy, zawierających m.in. agregaty prądotwórcze, gaśnice, worki na piasek, koce gaśnicze, materiały do zabezpieczania obiektów oraz wiele innych niezbędnych artykułów" - czytamy.
Według komunikatu "Instytut +Polonika+ zabezpieczył ponad 200 zabytków i zeskanował kilkadziesiąt obiektów zabytkowych na Ukrainie, w tym drewniane cerkwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO".
"Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił także uwagę, że wiele narodowych instytucji kultury w Polsce organizuje rezydencje artystyczne, oferując ukraińskim artystom zakwaterowanie, bezpieczne miejsce do pracy twórczej, opiekę kuratorską, dostęp do galerii, bibliotek i innych obiektów" - podkreślono.
Według komunikatu Międzynarodowe Forum "Kreatywna Ukraina" to największa w Europie Wschodniej platforma dyskusji politycznej i eksperckiej na temat kształtowania polityki w branżach kreatywnych. Jak zaznaczono, wydarzenie gromadzi co roku ponad 100 prelegentów z ponad 10 krajów, wśród których są międzynarodowi eksperci, przedsiębiorcy i urzędnicy państwowi. Forum odbywa się od 2017 r. Jego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/ par/