Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2017

P. Gliński: zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział w czwartek dziennikarzom, że nie widzi żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o przygotowania do 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w lipcu odbędzie się w Polsce. "Zależy nam, żeby to wydarzenie było sprawnie przeprowadzone" – mówił.

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu zaplanowanym od 2 do 12 lipca ma uczestniczyć ok. 2 tys. osób. Otwarcie sesji zaplanowano w Zamku Królewskim na Wawelu, a obrady będą się toczyć w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podejmować będą decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie.

"Nie widzę żadnych zagrożeń, chociaż dość późno - nie z naszej winy - ruszyły przygotowania" – mówił w czwartek dziennikarzom Piotr Gliński. Dodał, że ma pełne zaufanie do przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacka Purchli i do wiceminister kultury Magdaleny Gawin, która jest pełnomocnikiem ds. organizacji sesji. "Byłem także w Paryżu, rozmawiałem z szefową UNESCO i osobami, które ze strony UNESCO organizują sesję. Sytuacja jest stabilna" – powiedział minister.

Dodał, że wiceminister Gawin w najbliższym czasie będzie w Paryżu uzgadniać ostatnie szczegóły. "Jest też porozumienie z miastem o współpracy przy organizacji, od wielu miesięcy działa zespół międzyresortowy, który przygotowuje to wydarzenie" – mówił Gliński. "To jest największe międzynarodowe wydarzenie w Polsce w tym roku. Zależy nam na tym, żeby ono było sprawnie przeprowadzone i tak na pewno będzie" - ocenił minister kultury.

Organizatorem 41. sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa.(PAP)

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL