Chorwacki jest 16. językiem, w którym można wysłuchać komentarz o Panoramie Racławickiej we Wrocławiu. Wcześniej placówka zainstalowała system, który pozwala na symultaniczny, bezprzewodowy odsłuch. Umożliwia też dogrywanie bez ograniczeń kolejnych języków.
Obecnie komentarz o Panoramie jest dostępny w następujących wersjach językowych: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, czeskim, rosyjskim, greckim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim, japońskim, koreańskim, chińskim, duńskim i esperanto.
Jak poinformował PAP w poniedziałek Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej, mimo że Chorwaci nie zagrają we Wrocławiu, Panorama ma dużo rezerwacji z tego kraju na czerwiec i dlatego postanowiła ułatwić im zwiedzanie.
Autorom Panoramy zależało na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746-1817) - z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa.
We Wrocławiu w trakcie EURO 2012 zagrają cztery drużyny: Czesi, Rosjanie, Grecy i Polacy. I właśnie kibiców z tych krajów władze miasta spodziewają się najwięcej, a instytucje kulturalne liczą na dodatkowych gości.
Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.
Autorom Panoramy zależało na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746-1817) - z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. "Krzepiąca serca" bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie.
Po II wojnie światowej, w 1946 r. malowidło wraz z częścią zbiorów Ossolineum trafiło do Wrocławia ze Lwowa. Tu kolejne społeczne komitety czyniły starania o konserwację i ekspozycję płótna. Wymowa dzieła była jednak trudna do przyjęcia dla ówczesnych władz. Oczekiwania Polaków spełniły się dopiero 14 czerwca 1985 r. Wśród licznych gości zwiedzających Panoramę Racławicką znaleźli się: papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i Czesław Miłosz.
Monumentalne dzieło jest prezentowane w Małej Rotundzie, specjalnie dobudowanym pomieszczeniu, do którego wchodzi się z holu głównego.(PAP)
Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl
umw/ abe/