Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą obejrzeli w niedzielę wieczorem przedstawienie "Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia". Widowisko przygotowali artyści z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.
Widowisko teatralno-muzyczne para prezydencka obejrzała w Galerii Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Artyści, w większości osoby z niepełnosprawnością intelektualną, przedstawili w nim ponad 1000-letnie dzieje Polski.
"Pan Jezus urodził się ponad dwa tysiące lat temu, ale dzisiaj pięknie państwo pokazaliście, że ponad połowa z tych dwóch tysięcy lat to jest także nasza historia jako kraju chrześcijańskiego" - powiedział po zakończeniu przedstawienia Andrzej Duda, który podziękował twórcom przedstawienia za ich wysiłek.
"To wielkie świadectwo wielkości Rzeczypospolitej, nie waham się tego powiedzieć, wielkości Rzeczypospolitej zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa, na Ewangelii, na dekalogu, którym wszystkim tym kolejnym pokoleniom przyświecał, i który tak bardzo często był naszą ostoją w najtrudniejszych momentach naszej historii" - mówił prezydent.
Dodał też, że przedstawienie "Polskie Betlejem", które od wielu lat gości w wielu miejscach Polski, jest formą terapii nie tylko dla artystów w nim występujących, ale również dla publiczności. "To taka terapia narodowa, pięknego pokazania tego, co ważne" - zaznaczył prezydent.
Artystom podziękowała również Agata Kornhauser-Duda. "To wyjątkowe wydarzenie, wyjątkowe pod wieloma względami (...). Występ ten można było nie tylko zobaczyć, ale także odczuć, a to jest najważniejsze, ponieważ na tym polega magia przedstawienia teatralnego. To prawda uczuć, to zaangażowanie wykonawców i ta szczególna więź, która dzięki temu nawiązuje się pomiędzy wykonawcami a publicznością" - mówiła małżonka prezydenta.
Podkreśliła też, że Zespół Teatralny Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej to bardzo dobra i mądra inicjatywa. "Inicjatywa, która przypomina bardzo ważną prawdę, mianowicie, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi i bardzo potrzebnymi członkami naszego społeczeństwa i naszej wspólnoty narodowej" - mówiła Agata Kornhauser-Duda.
Po przemówieniach artyści stowarzyszenia oraz para prezydencka zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Przedstawienie "Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia", które przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, opowiada o dziejach Rzeczypospolitej - od czasów Mieszka do czasów współczesnych.
"To wielka panorama polskiej historii, którą nasi aktorzy grają z wielkim zaangażowaniem i wielką radością. To dla nich bardzo ważne, że mogą tworzyć coś wartościowego, odnosić sukces wśród ludzi zdrowych i wspólnie z nimi uczestniczyć w kulturze" - powiedziała PAP Izabela Kędzierska, która jest inicjatorką i reżyserką przedstawienia. Jak dodała, w przedstawieniu "Polskie Betlejem" gra ok. 60 aktorów, większość z nich - jak mówiła - to osoby z upośledzeniem umysłowym.
W spektaklu pojawiają się ważne postaci polskiej historii i kultury, m.in. królowie Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, poeci Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, także Fryderyk Chopin, powstańcy warszawscy, żołnierze wyklęci i działacze Solidarności, którzy składają Chrystusowi dary, gdy ten jeszcze jest niemowlęciem. Całość przedstawienia spaja rozmowa św. Faustyny z Bogiem. Korowód barwnych postaci przeplatana jest kolędami i współczesnymi piosenkami; wielki aplauz wzbudził u publiczności odtańczony przez aktorów polonez.
Prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej jest ks. Stanisław Jurczuk, który zasiada w prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju. Rada jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie; ks. Jurczuk działa w sekcji Polityka społeczna i rodzina. (PAP)
nno/ malk/