Park Miniatur z nieistniejącymi już, przedwojennymi warszawskimi budowlami zostanie otwarty w sobotę w Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Będzie można zobaczyć tam sześć warszawskich zabytków zrekonstruowanych w skali 1:25.
W Parku Sowińskich stanie Wielki Salon i Żelazna Brama z Ogrodu Saskiego, Giełda Warszawska z ul. Królewskiej, Pałac Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Gościnny Dwór z pl. Żelaznej Bramy i Pałac Lubomirskich. Ten ostatni jest jedyną budowlą, która przetrwała i do dziś stoi w Warszawie, lecz w nieco innymi miejscu - budynek został przesunięty w 1970 r. tak, by zamykał oś przebiegającą przez Ogród Saski.
W Parku Sowińskich stanie Wielki Salon i Żelazna Brama z Ogrodu Saskiego, Giełda Warszawska z ul. Królewskiej, Pałac Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Gościnny Dwór z pl. Żelaznej Bramy i Pałac Lubomirskich.
Kolejna makieta pojawi się w parku w sierpniu, będzie to Pałac Kronenberga z pl. Małachowskiego.
Miniatury budowli zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanej dokumentacji, projektów, map, rycin. Projekty są realizowane za pomocą drukarki 3D.
Miniatury będzie można oglądać w Parku Sowińskich na warszawskiej Woli do października, potem Park Miniatur ma zostać przeniesiony w inne miejsce, gdzie pomieszczą się kolejne miniatury.
Docelowo w Parku Miniatur ma się znaleźć ponad 50 modeli. Będą to zrekonstruowane zabytki z terenu całego Mazowsza. Miniatury będą prezentowane w otoczeniu z epoki, zrekonstruowane zostaną układy ulic, dziedzińce, ogrody, a także takie pojazdy jak tramwaje konne.
Miniaturę innego warszawskiego zabytku, Pałacu Saskiego można podziwiać od kwietnia na pl. Piłsudskiego. Model nie zostanie przeniesiony do parku i pozostanie na razie na placu, a więc w miejscu, w którym stał pierwowzór. Do dzisiaj przetrwał fragment kolumnady pałacu, pod którą dzisiaj znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
Pomysłodawcą parku jest prywatny przedsiębiorca Rafał Kunach. Zainspirował go podobnego typu obiekt pod Paryżem. "Chcielibyśmy pokazać Warszawę z okresu jej świetności, sprzed II wojny, przede wszystkim Oś Saską, kamienice, dzielnicę żydowską i najpiękniejsze nieistniejące zabytki Mazowsza. Ma to być przede wszystkim park edukacyjny, chcemy oprócz urody budynków, ukazać ich detale architektoniczne, otoczenie, historię, ciekawostki" - mówił na konferencji prasowej zapowiadającej powstanie parku. (PAP)
mce/ akn/ ls/