Kultura i sztuka po 1989 roku

04.04.2019

Paweł Edelman o Jerzym Wójciku: wychował legiony studentów

Nakręcił fantastyczne filmy i wychował legiony studentów w szkole filmowej. Był bardzo dobrym człowiekiem. Serdeczny, otwarty, ciepły dla swoich studentów i współpracowników. Jego śmierć to niepowetowana strata - powiedział o zmarłym Jerzym Wójciku operator filmowy Paweł Edelman.

"To ogromnie smutna wiadomość dla mnie, dla polskiego kina i Łódzkiej Szkoły Filmowej, w której profesor Wójcik, bo nie potrafię o nim inaczej myśleć, bardzo długo pracował" - powiedział PAP Paweł Edelman po śmierci Jerzego Wójcika.

"Był to fantastyczny operator i niezwykle nowoczesny twórca jak na moment, kiedy rozpoczął swoją karierę. Nakręcił fantastyczne filmy i wychował legiony studentów w szkole filmowej. Był bardzo dobrym człowiekiem. Serdeczny, otwarty, ciepły dla swoich studentów i współpracowników. Jego śmierć to niepowetowana strata" - dodał Edelman.

Przypomniał, że Jerzy Wójcik był wybitnym przedstawicielem polskiej szkoły filmowej. "Niewątpliwie najistotniejszym dziełem, w którego powstawaniu brał udział, był +Popiół i diament+. Wójcik nakręcił go, będąc bardzo młodym człowiekiem. To był film pełen fantastycznych rozwiązań fotograficznych i filmowych. Jest w nim genialne światło" - zauważył.

Jak podkreślił, Jerzy Wójcik był "niezwykle odważnym operatorem". "Profesor Wójcik zrobił także film +Nikt nie woła+ (reż. Kazimierz Kutz - przyp. PAP), który dla mnie zawsze był ogromnie istotny w historii polskiego kina. Zdjęcia były w nim niezwykle nowoczesne, zupełnie inne niż w +Popiele i diamencie+" - dodał.

Wśród ważnych filmów w dorobku Jerzego Wójcika, Paweł Edelman wymienił również "Matkę Joannę od Aniołów" i "Faraona" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza oraz "Potop" Jerzego Hoffmana. "Właśnie w +Potopie+ udało mu się bardzo konsekwentnie przeprowadzić swoje pomysły operatorskie, a to nie jest takie proste, kiedy się robi duży film" - ocenił.

Jerzy Wójcik, wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, zmarł 3 kwietnia w Warszawie. Miał 88 lat.(PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL