Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2018

Picasso, Dali, Gauguin na aukcjach Sotheby's

Prace Pabla Picassa, Salvadora Dalego oraz Paula Gauguina będzie można wylicytować podczas trzech aukcji w londyńskim Sotheby's. Słynny obraz kubisty "Kobieta w berecie i kraciastej sukience" może zostać sprzedany za ponad 35 mln funtów szterlingów.

W środę odbędzie się aukcja Sotheby’s - "Impressionist & Modern Art Evening Sale", podczas której sprzedane zostaną m.in. prace Pabla Picassa. Wśród obrazów mistrza znalazł się m.in. "Femme au beret et a la robe quadrillee (Marie-Therese Walter)" ("Kobieta w berecie i kraciastej sukience") - jeden ze słynnych kobiecych portretów, stanowiących – jak podaje dom aukcyjny - przykład "najbardziej innowacyjnych i ekspresyjnych wyobrażeń w sztuce XX w". Picasso uwiecznił swoją muzę w 1937 r., czyli w bardzo płodnym okresie swojej kariery; pozostając związany z Walter, zakochał się również w Dorze Maar, a burzliwe relacje z obiema kobietami zaowocowały stworzeniem szeregu portretów obu kochanek. Jak podaje "The Evening Standard", szacuje się, że obraz, który Piccaso przechowywał u siebie aż do śmierci w 1973 r., może zostać sprzedany za ponad 35 mln funtów szterlingów.

Z kolei "Matador" Picassa, którego wartość osiągnąć może 18 mln funtów szterlingów, jest przejawem innej fascynacji kubisty, a mianowicie zainteresowania corridą. Jak podkreślili Neil Cox i Deborah Povey, autorzy książki pt. "A Picasso Bestiary", "gra w dominację i podporządkowanie, wspaniałość i patos, które charakteryzują jego obrazy byków i ich kuzyna z Krety, Minotaura", były dla malarza niezwykle ważnymi odniesieniami. Przyjmuje się, że po raz pierwszy motyw ten pojawił się w pracy Picassa w 1889 lub 1890 r., by później powracać na różnych etapach jego twórczości i pozostać ulubionym tematem aż do 1970 r. Wtedy to kubista stworzył "Matadora" - ostatni obraz z tej serii.

Innym dziełem artysty, którego cena osiągnąć może 7 mln funtów szterlingów, jest "Tete de femme" ("Głowa kobiety"), przedstawiający niewiastę kojarzoną z drugą żoną malarza, Jacqueline Roque. Podwójny profil uwiecznionej postaci można łączyć z etapem, kiedy Picasso był zafascynowany wielością spojrzenia i perspektyw przy przedstawianiu jednego obiektu. Obraz należy do serii portretów Roque, które Picasso wykonał na przełomie 1962/63, zaś sama żona malarza – mimo licznych związków artysty i zwyczaju umieszczania partnerek na swoich obrazach – pozostała najczęściej portretowaną.

W środę odbędzie się również aukcja "Surrealist Art Evening Sale", na której będzie można wylicytować obraz "Gradiva" Salvadora Dalego z 1931 r., którego wartość osiągnąć może 1,8 mln funtów szterlingów.

Jak podają przedstawiciele Sotheby’s, jest to "kompozycja łącząca unikatową malarską wizję Dalego z techniczną wirtuozerią, charakterystyczną dla wczesnego okresu surrealizmu". Przykutą do skały półnagą kobietę, utożsamianą z mitologiczną Gradivą, Dali umieścił na typowym dla siebie, surrealistycznym tle. Postać ta fascynowała artystę do tego stopnia, że w latach 1931-32 wykonał on serię obrazów i szkiców przedstawiających ją jako osobną postać lub jako część większej kompozycji.

Namalowanie obrazu prawdopodobnie poprzedził szkic Dalego pt. "Etude pour +Gradiva+" ("Badanie do +Gradivy+"), wykonany głównie tuszem i ołówkiem, którego aukcyjna wartość osiągnąć może 80 tys. funtów szterlingów. Oprócz umieszczonej centralnie Gradivy, przedstawia on także postać męską, prawdopodobnie mitologicznego Narcyza

Podczas trzeciej, czwartkowej, aukcji Sotheby's "Impressionist & Modern Art Day Sale", będzie można wylicytować ponad 300 dzieł, w tym m.in. pastelowy portret siedzącej kobiety z Tahiti autorstwa Paula Gauguina, nigdy wcześniej nie wystawiany w otwartej sprzedaży.

Licytowane będą także prace na papierze najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej, w tym akwarele Rene Magritte'a oraz wczesny rysunek Pabla Picassa "Jeune fille nue de profil". Obrazy te także nigdy wcześniej nie były oferowane na aukcji.

Dzieła te zestawione będą z wyborem prac impresjonistów, w tym "Buste de femme" Pierre-Auguste'a Renoira, a także pracami Edgara Degasa oraz przykładem stylu neoimpresjonistów autorstwa Theo van Rysselberghe "Canal en Flandre".

Na aukcji będzie można również wylicytować szereg rzeźb, w tym prace z brązu Degasa i Rembrandta Bugattiego, rzadką ceramiką Marca Chagalla oraz zestaw trzech obiektów "Readymades" mistrza surrealistów Man Raya.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Nadia Senkowska, Jakub Krupa

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ nak/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL