Europa i świat po 1989 roku

17.09.2019

Pięć dzieł nominowanych do Nagrody im. Kotarbińskiego

Uniwersytet Łódzki ogłosił listę prac nominowanych  do ogólnopolskiej Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawanej za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Laureat zostanie przedstawiony podczas uroczystej gali 24 listopada.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce; jej wysokość wynosi 50 tys. zł.

Jak poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz, w tym roku na konkurs nadesłano 76 prac. Kapituła konkursu, w skład której wchodzą wybitni uczeni z całej Polski, nominowała do nagrody pięć z nich.

Są wśród nich dwa tomy Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia I. Niepokój" oraz „Herbert. Biografia II. Pan Cogito" zgłoszone przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej oraz praca Joanny Lisek "Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)" doceniona przez Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Dzięki rekomendacji Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego nominowano Magdalenę Matysek-Imielińską i jej "Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej".

Z kolei Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zgłosił pracę Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga "Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII", zaś Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Grzegorza Ziółkowskiego "Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej".

Laureat nagrody zostanie ogłoszony 24 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej, jednak - jak wielokrotnie podkreślali nagrodzeni w ubiegłych latach - już sama nominacja stanowi wielkie wyróżnienie w świecie humanistyki.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych, została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za dzieło z dziedziny psychologii.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL