Pięć wielkoformatowych malowideł powstaje na ścianach bloków na gdańskim osiedlu Zaspa w ramach festiwalu Monumental Art 2015. Po zakończeniu prac, powstająca od kilkunastu lat, kolekcja będzie liczyć 54 murale.
Prace nad muralami rozpoczęły się w ostatnich dniach czerwca, a zakończą się w piątek, na który to dzień wieczorem zaplanowano wernisaż.
Autorami malowideł powstających na szczytach bloków są artyści zaproszeni do udziału w festiwalu przez gdański Instytut Kultury Miejskiej (IKM). W gronie twórców znaleźli się David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero z Hiszpanii, Rustam Qbic z Rosji, Kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju, SAME 84 z Grecji i duet Monstfur z Polski.
Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Każdy dzień jest ważny”. Jak powiedział PAP kurator festiwalu, gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe, pod tym hasłem kryje się przesłanie „aby potrafić cieszyć się każdym, nawet najzwyklejszym dniem, każdą najprostszą nawet rzeczą”.
W tym roku Monumental Art odbywa się już po raz siódmy. W ramach dotychczasowych edycji a także wcześniejszych działań Gdańskiej Szkoły Muralu, na szczytach blokowiska na Zaspie powstało już 49 wielkoformatowych malowideł, które tworzą Kolekcję Malarstwa Monumentalnego. „To największa na świecie kolekcja tej sztuki istniejąca w jednym miejscu” – powiedział PAP Szwabe.
Wśród murali składających się na kolekcję są prace zarówno polskich artystów, jak i twórców z m.in. Stanów Zjednoczonych, Białorusi, Czech, Szwecji, Argentyny, Niemiec, Włoch czy Brazylii.
Malowidła mają bardzo różną formę – od prac geometrycznych czy abstrakcyjnych, po murale przedstawiające realistyczne sceny często nawiązujące do historii lub nazw ulic, przy których mieszczą się bloki. Przy ul. Dywizjonu 303 można np. obejrzeć mural nawiązujący do fotografii z 1940 r. przedstawiającej polskich pilotów, którzy latali w siłach RAF-u. W 2010 r. powstały z kolei malowidła nawiązujące do 30-lecia powstania Solidarności oraz obchodzonego wówczas Roku Chopinowskiego.
W 2008 r., w 25. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, na ścianie bloku, w którym niegdyś mieszkał b. prezydent Polski, powstał z kolei mural prezentujący jego wizerunek.
Od kilku lat szlakiem murali na Zaspie oprowadzają chętnych bezpłatnie mieszkańcy osiedla. Są to osoby, które w ramach prowadzonego przez IKM projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, przeszły odpowiednie kursy, a w czasie spacerów opowiadają zwiedzającym historie związane z powstaniem murali i samego osiedla, przybliżają też biogramy artystów i ich prace.
Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art jest dofinansowywany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie on organizowany do 2016 r. Szwabe jest przekonany, że po zakończeniu tej imprezy murale na Zaspie będą powstawać nadal. „To kwestia zdobycia funduszy” – powiedział PAP Szwabe dodając, że na osiedlowych blokach wciąż jest miejsce na około 50 kolejnych malowideł. (PAP)
aks/ pz/