Kapituła Nagrody Literackiej „Juliusz” ogłosiła tytuły pięciu książek zakwalifikowanych do finału tegorocznej, dziewiątej imprezy. Do konkursu zgłoszono 45 biografii wydanych w zeszłym roku w Polsce.
Fundatorem przyznawanej od 2016 roku nagrody (50 tys. zł dla zwycięzcy) jest prezydent Rybnika.
Kapituła, w skład której wchodzą Ewa Niewiadomska (szefowa redakcji kultury w Polskim Radio Katowice), prof. Tadeusz Sławek (były rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. Zbigniew Kadłubek (tłumacz i komparatysta), Bernadetta Darska (krytyczka literacka), Anna Arno (pisarka) oraz Agata Passent (felietonistka) wybrała pięć książek, spośród których w październiku wyłoniona zostanie zwycięska. Są to:
„Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz" autorstwa Beaty Dżon-Ozimek i Michała Olszewskiego, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czarne; „Śnialnia. Śląski underground" Rafała Księżyka, ukazała się w Wydawnictwie Literackim; „Urban. Biografia" Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, ukazała się w Wydawnictwie Znak; „Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy Krzyk" Anny Kaszuby-Dębskiej, Wydawnictwo Marginesy; „Babel. Człowiek bez losu” Aleksandra Kaczorowskiego, Wydawnictwo Czarne”. Wśród laureatów poprzednich edycji konkursu byli Wojciech Orliński za książkę „Kopernik. Rewolucje”, Aleksander Kaczorowski za książkę "Ota Pavel. Pod powierzchnią, Artur Domosławski za książkę „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”, Marta Grzywacz za książkę „Nasza pani z Ravensbrück”, Agnieszka Dauksza za książkę „Jaremianka. Biografia”.
Patronem przyznawanej przez prezydenta Rybnika nagrody jest żyjący w XIX wieku Juliusz Roger – niemiecki lekarz sprowadzony na Górny Śląsk w czasie pustoszącej ten region epidemii cholery. Dzięki jego staraniom udało się wkrótce poprawić stan opieki zdrowotnej. W wolnym czasie Roger zbierał i wydał drukiem śląskie pieśni ludowe (546 utworów). Z zamiłowania był też przyrodnikiem i entomologiem. (PAP)
jkrz/ dki/