Kultura i sztuka po 1989 roku

09.05.2018

Pierwsza aukcja w Christie's kolekcji Rockefellerów przyniosła 646 mln dol.

"Nympheas en fleur" C. Moneta. Fot. PAP/EPA "Nympheas en fleur" C. Moneta. Fot. PAP/EPA

W pierwszy wieczór "aukcji stulecia" w nowojorskim domu Christie's sprzedano dzieła sztuki za 646 mln dol. Jak podała w środę AP, na aukcji licytowano obrazy Pabla Picassa, Claude'a Moneta i Georgii O'Keeffe z kolekcji utworzonej przez miliardera Davida Rockefellera.

Jak poinformowała agencja Associated Press, najważniejszym wydarzeniem aukcji we wtorek wieczorem w nowojorskim domu Christie's była licytacja obrazu Pabla Picassa "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" z 1905 r. Obraz z okresu różowego artysty, którego wartość szacunkowa wynosiła 100 mln dol., sprzedano za 115 mln dol. Jest to druga, najwyższa cena w historii zaoferowana za obraz artysty.

Obrazy Claude'a Moneta i Henri Matisse'a również osiągnęły nowe, rekordowe ceny. Obraz Moneta "Nympheas en fleur", ukończony w latach 1914-17, sprzedano za rekordową kwotę 84,6 mln dol., a "Odaliska z magnoliami" Matisse'a z 1923 r. zakupiono za 80,7 mln dol.

Przedstawiciele domu aukcyjnego Christie's poinformowali, że wpływy ze sprzedaży kolekcji zmarłych Davida i Peggy Rockefellerów "zostaną rozdzielone pomiędzy instytucje, które wspierali za życia".

David Rockefeller był ostatnim żyjącym wnukiem założyciela Standard Oil, Johna D. Rockefellera. Zmarł w marcu 2017 r. w wieku 101 lat. On i Peggy byli małżeństwem przez ponad 50 lat (Peggy zmarła w 1996 r.). Za życia małżeństwo zgromadziło ogromną kolekcję dzieł sztuki, mebli, ceramiki, rzeźb i dzieł dekoracyjnych. W skład kolekcji wchodzą także artefakty, które zostały zakupione i przekazane przez poprzednie generacje Rockefellerów.

We wtorek wieczorem na licytację wystawiono dzieła sztuki z XIX i XX w., w tym m.in. obrazy Paula Gauguina i Georgesa Seurata.

Jak podała AP, dzieła artystów amerykańskich zostaną wystawione na licytację w środę wieczorem. Na aukcji można będzie kupić m.in. obrazy Willema de Kooninga, Edwarda Hoppera i Johna Singera Sargenta. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL