Siedem koncertów podczas dwutygodniowego tournee po Chinach wykonała Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku. Była to pierwsza wizyta gdańskich muzyków w Państwie Środka, a także najdłuższa zagraniczna trasa koncertowa w prawie 70-letniej historii orkiestry.
Dyrektor naczelny Filharmonii Roman Perucki powiedział w środę PAP, że majowe tournee to kamień milowy w dotychczasowej działalności orkiestry.
„To był bardzo owocny artystycznie wyjazd, wykonaliśmy ok. sześciu godzin różnorodnego programu muzycznego. Mamy znakomity zespół, który jest wizytówką Pomorza, ale myślę, także i kultury polskiej" - dodał.
Podczas koncertów zagrano utwory europejskich kompozytorów m.in. Piotra Czajkowskiego, Antonina Dvoraka, Johanesa Brahmsa, Georgesa Bizeta i Johanna Straussa. Z polskich twórców gdańscy filharmonicy zaprezentowali np. dzieła Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina oraz prawykonanie "Symfonii Zmysłów" krakowskiego kompozytora Janusza Bieleckiego, który był wraz z grupą w Chinach. Gdańska orkiestra miała też okazję zagrać utwór "Requiem dla Ziemi" Guana Xia, jednego z najwybitniejszych żyjących kompozytorów chińskich.
Instrumentalistka Anna Bona dodała, że chińska publiczność entuzjastycznie reagowała na muzykę. "Sale były wypełnione po brzegi. Ani razu nie udało nam się zejść ze sceny bez bisu" - dodała.
Na całej trasie koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, dyrygowanej przez Ernsta van Tiela z Holandii, towarzyszyło dwóch chińskich wiolonczelistów. Podczas dwóch koncertów polscy filharmonicy zagrali także z chińską orkiestrą.
„Muszę przyznać, że to znakomici artyści. Na pierwszej próbie, kiedy widzieli nuty po raz pierwszy, była katastrofa i myśleliśmy, że to w ogóle nie wypali. Następnego dnia jednak wszystko grało już jak w zegarku. To była niebywała rzecz" - opowiedział Perucki.
Orkiestra z Gdańska pierwszy koncert wykonała 6 maja w Szanghaju (Shanghai Oriental Art Center), a ostatni 19 maja w Pekinie w wybudowanej w 1985 r. Beijing Concert Hall. W sali tej, mogącej pomieścić ponad 1000 widzów, koncertowało wiele gwiazd światowej muzyki klasycznej, m.in. amerykański wirtuoz skrzypiec Yehudi Menuhin.
11 maja Filharmonia zagrała w centrum Szanghaju na otwartej scenie pod wieżą telewizyjną Oriental Pearl, która jest jednym z symboli chińskiego boomu architektonicznego z początku lat 90. XX wieku. Licząca 468 metrów wysokości jest szóstą tego typu pod względem wysokości konstrukcją na świecie. Koncert ten zarejestrowany został przez szanghajską telewizję i będzie emitowany 25 maja na kanale Channel of Fine Arts.
Perucki zapowiedział, że na początku 2016 r. zaplanowane jest tournee Polskiej Filharmonii Bałtyckiej po USA. "To będzie jeszcze dłuższy wyjazd, prawie dwumiesięczny, organizowany przez Columbia Records. W ten sposób pomału dochodzimy do grona liczących się orkiestr europejskich" - ocenił.
Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w Gdańsku w 1945 r. Gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami. W ostatnich latach do znaczących jej osiągnięć zaliczyć można koncert z Jean Michel Jarre’em na terenie Stoczni Gdańskiej z okazji 25-lecia powstania „Solidarności”, prawykonanie utworu Jana A.P. Kaczmarka "Kantata o wolności", wykonanie pod batutą Neville’a Marrinera "War Requiem" Benjamina Brittena oraz prawykonanie "Vivo XXX" Pawła Mykietyna. (PAP)
rop/ mlu/ gma/