Kultura i sztuka po 1989 roku

18.03.2015 aktualizacja 19.07.2016

Pierwsze w historii nagranie musicalu "Jekyll & Hyde" po polsku

Pierwsze w historii nagranie musicalu "Jekyll & Hyde" w polskiej wersji językowej zrealizuje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Dzieło z muzyką Franka Wildhorna miało swoją poznańską premierę w październiku 2014 roku, dotąd obejrzało je 10 tys. osób.

Jak poinformował w środę dziennikarzy dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski, premiera płyty planowana jest na wrzesień. W maju, w trakcie nagrań, do Poznania przyjechać ma sam autor muzyki. Płyta wydawana jest z inicjatywy widzów poznańskiego teatru, oni też mają pokryć część kosztów jej produkcji.

Kierownik muzyczny spektaklu Piotr Deptuch powiedział, że zamierzeniem teatru jest wydanie dwupłytowego albumu z całym musicalem a nie tylko z wybranymi utworami. „Jekyll & Hyde” nie będzie też płytą studyjną – materiał zostanie nagrany w trakcie zaplanowanych na maj spektakli.

„Taki jest obecnie trend: odbiorcy płyty chcą słyszeć również publiczność, jej reakcje. Jest to dla nas trudniejsze, musimy być bardziej skoncentrowani niż w przypadku nagrania studyjnego – możliwości poprawek będzie mniej. Zarejestrujemy całość i będziemy chcieli wydać całość, natomiast zobaczymy na ile pozwoli nam budżet. Wiele fragmentów nie zostało dotąd nagranych na nośnikach audio. Nasza, polska wersja byłaby pierwszą, prezentującą komplet materiału" – dodał Deptuch.

Teatr na razie nie ujawnia, w jakiej obsadzie zostanie nagrana płyta. O zamiarach jej wydania teatr poinformował Franka Wildhorna, który zapowiedział swą wizytę w Poznaniu podczas nagrań. Teatr starał się również o licencję na wydanie DVD, jednak nie dostał na nią zgody.

Płyta zostanie wydana dzięki tzw. crowdfundingowi – finansowaniu przez wpłacającą różne kwoty społeczność. Jak powiedział Kieliszewski, już po pierwszym spektaklu do teatru zaczęły spływać maile z pytaniami o płytę CD z muzyką ze spektaklu.

„Fani na portalu społecznościowym deklarowali chęć zakupu takiego wydawnictwa. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z innowacyjnego sposobu finansowania: od kwietnia na stronie polakpotrafi.pl pojawi się profil naszego teatru, każdy chętny będzie mógł wpłacić pieniądze na rzecz powstającej płyty” – wyjaśnił Kieliszewski.

Premierę "Jekyll & Hyde" Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentował 10 i 11 października ub. roku. Reżyserem musicalu opartego na noweli Roberta Louisa Stevensona z muzyką Franka Wildhorna jest Sebastian Gonciarz. Kierownictwo muzyczne objął Piotr Deptuch, choreografem jest Paulina Andrzejewska, autorem tekstu polskiego - Michał Ronikier, piosenki stworzył Michał Rusinek.

Na potrzeby tytułu teatr zakupił nowe nagłośnienie, oświetlenie, zainstalowana została też obrotowa scena. W ciągu pół roku teatr wystawił spektakl 25 razy – za każdym razem przy pełnej widowni. W głównej roli występują: Janusz Kruciński i Damian Aleksander.

Do tej pory, poza wersją angielską, musical doczekał się wydań płyt m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Węgrzech, Japonii, Czechach i Korei Południowej.

Światowa prapremiera musicalu odbyła się w 1990 roku w Alley Theatre w Houston w USA. "Jekyll & Hyde" doczekał się ponad 1,5 tys. wystawień na Broadwayu. Polska premiera odbyła się w 2007 r. w Chorzowie. Realizacja w Teatrze Muzycznym w Poznaniu jest drugą odsłoną tego musicalu w naszym kraju. (PAP)

rpo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL