Piętnaście spektakli dyplomowych studentów polskich uczelni teatralnych zostanie zaprezentowanych na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych. Organizowane przez Szkołę Filmową w Łodzi wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek.
Jak podkreślają organizatorzy, istniejący od 1983 roku Festiwal wciąż się rozrasta. W tym roku do prezentujących się na nim wielokrotnie wydziałów aktorskich uczelni artystycznych z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi dołączyli debiutanci: Wydział Lalkarski we Wrocławiu, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
O nagrody i uznanie publiczności rywalizować będą studenci występujący w piętnastu spektaklach, które zostaną wystawione na dwóch łódzkich scenach – Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej. Oprócz przedstawień przewidziano także projekcję jednego filmu – będzie to praca dyplomowa studentów łódzkiej Szkoły Filmowej "Soyer" w reżyserii Łukasza Barczyka.
"Dla studentów to pierwsza w aktorskim życiu okazja do doświadczenia obecności dużej, wymagającej widowni, zderzenia się z krytyką, okazja do wymiany myśli oraz nawiązania zawodowych relacji. Dla środowiska teatralnego Festiwal to spotkanie pozwalające na porównanie metod kształcenia aktorów i wymianę doświadczeń" - zaznaczyła rzeczniczka łódzkiej Szkoły Filmowej Jolanta Kolano.
Kreacje adeptów sztuki aktorskiej oceni jury, w którym zasiadają reżyserki teatralne Anna Augustynowicz oraz Monika Strzępka, aktorka Kinga Preis, reżyser Adam Orzechowski i reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) Wioletta Laszczka.
Na najlepszych czekają liczne laury, m.in. Nagroda MKiDN, ZASP, Nagroda za Wybitną Osobowość Sceniczną, a także przyznawane przez publiczność tytuły Najbardziej Elektryzującej Aktorki i Najbardziej Elektryzującego Aktora.
Specjalnym wyróżnieniem jest Nagroda Machula "Bądź orłem, nie zniżaj lotów". Jej przyznawanie zapoczątkował pomysłodawca Festiwalu, długoletni wykładowca i dziekan Wydziału Aktorskiego w łódzkiej Szkole Filmowej Jan Machulski.
Jak wspominał nieżyjący już aktor i pedagog, wielu laureatów Nagrody Machula po latach przyznawało, że to od niej faktycznie zaczęła się ich droga artystyczna. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Bartłomiej Topa, Anna Korcz, Michał Żebrowski, Wojciech Zieliński i Weronika Książkiewicz.
Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie spektakl "Czarownice z Salem" w reż. Mariusza Grzegorzka – rektora łódzkiej Szkoły Filmowej. Przedstawienie przygotowano z myślą o obchodach 70-lecia Wydziału Aktorskiego łódzkiej uczelni. Na jednej scenie spotykają się w nim dziekan, wykładowcy, absolwenci oraz obecni studenci wydziału.
W ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce zaplanowano konferencję "Awangarda: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Klątwa na teatr?" Festiwal to także spotkania z laureatami poprzednich edycji, prezentacja ich dorobku, warsztaty dramaturgiczne. Spektakle dyplomowe będzie można oglądać w Łodzi do 14 maja. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. (PAP)
agm/ js/