Premiera klipu jednego z najbardziej znanych polskich zespołów hip-hopowych – Pokahontaz, napisanego na 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego odbyła się w piątek na fanpejdżu poświęconym obchodom tej rocznicy.
Pierwsze wykonanie utworu na żywo odbędzie się 14 sierpnia w Mysłowicach w ramach widowiska pt. "Zaczęło się w Mysłowicach".
"Utwór nawiązuje do tamtych wydarzeń, ale traktuje także o śląskości sensu strice. Jesteśmy Ślązakami i wypowiedzenie się w tej kwestii nie jest niczym nienaturalnym. Oczywiście napisanie tego numeru było swego rodzaju wyzwaniem, gdyż jesteśmy raczej apolityczni. Dodatkowo tematyka Powstań Śląskich nie jest prosta i oczywista. Musieliśmy się trochę nagłowić, aby dobrze ugryźć temat" – powiedział w piątek PAP Rahim z Pokahontaz.
Główne uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego odbędą się w Mysłowicach 14 sierpnia, kiedy zaplanowano rekonstrukcję wydarzeń sprzed stu lat udziałem profesjonalnych aktorów w roli narratorów zdarzeń. Kulminacyjna inscenizacja, przy współudziale grup rekonstrukcjach i aktorów, planowana jest tego dnia na godz. 17.30 pod kopalnią Mysłowice. W dalszej części obchodów odbędzie się nabożeństwo przed bramą kopalni oraz odsłonięcie nowego pomnika Powstańców Śląskich na terenie KWK Mysłowice, z udziałem władz państwowych, regionalnych i miejskich.
Najbardziej spektakularnym punktem programu ma być wieczorny koncert powstańczy pt. "Zaczęło się w Mysłowicach" na terenie likwidowanej obecnie kopalni Mysłowice. Będzie to impreza masowa na ok. 5 tys. osób, połączona z mappingiem, czyli widowiskiem audiowizualnym.
Pierwsze Powstanie Śląskie było spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
W maju 1919 r. na konferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnych gospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Wobec trudności gospodarczych w regionie pracę przerwało 40 kopalń. Górnicy nie otrzymywali pensji, zdecydowali się na strajk generalny. 15 sierpnia 1919 r. przed bramą kopalni Mysłowice zgromadziło się około 3 tys. górników wraz z rodzinami, żądając wypłaty zaległych wynagrodzeń. Niemcy otworzyli ogień, zabijając siedmiu górników, dwie kobiety oraz trzynastoletniego chłopca.
Wiadomość o masakrze zbulwersowała ludzi i zradykalizowała nastroje społeczne. Powstanie wybuchło 17 sierpnia 1919 r. Walki powstańcze w krótkim czasie objęły powiaty pszczyński, rybnicki, katowicki oraz te, w których mieszkał znaczny odsetek ludności polskojęzycznej. Po początkowych sukcesach oddziałów powstańczych, niemiecki Grenzschutz sprowadził posiłki. Powstańcy dysponujący bronią ręczną nie byli w stanie przeciwstawić się broni maszynowej, artylerii, samochodom opancerzonym i pociągom pancernym. 24 sierpnia 1919 r., ze względu na beznadziejnie położenie oddziałów powstańczych oraz wzrastające represje ze strony władz niemieckich, dowódca Alfons Zgrzebniok wydał rozkaz zaprzestania walk. I Powstanie Śląskie, choć zakończone porażką, przygotowało grunt pod dwa kolejne zrywy.
II Powstanie Śląskie wybuchło rok później, również w sierpniu, a trzecie - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.). Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.
Powstania Śląskie to jedyne - obok wielkopolskiego - zakończone sukcesem polskie zrywy. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/